Dif og Sørensen spøger i kulissen

I spil til Vild med dans

  • René Dif

    René Dif skal have sagt ja til at være med i 'Vild med dans'. Her fotograferet til sidste års finale i 'AllStars', hvor han ikke kunne holde tårerne tilbage efter sejren. (Foto: Mogens Flindt) Se stort billede

  • Joachim B. Olsen

    Til efteråret kan tv-seerne følge, hvem der afløser kuglestøderen Joachim B. Olsen og hans partner, Marianne Elhilt, på 'Vild med dans'-tronen. (Foto: Mogens Flindt) Se stort billede

  • Line Baun Danielsen

    Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Line Baun Danielsen om, hvorvidt hun deltager i 'Vild med dans'. (Foto: Erik Refner) Se stort billede

  • Bubber

    Bubber har travlt med Stein Bagger til at være med i programmet. (Foto: Rune Evensen) Se stort billede

  • Mike Tramp

    Mike Tramp mener ikke, at 'Vild med dans' har noget med rock’n’roll at gøre og vil derfor ikke deltage. (Foto: Andreas Hagemann Bro) Se stort billede

  • Rolf Sørensen

    Rolf Sørensen vil ikke bekræfte, at han har sagt ja til at være med i 'Vild med dans'. (Foto: Nils Meilvang) Se stort billede

Forrige knap 01|02|03|04|05|06 Næse knap

Det er snart årstid for 'Vild med dans', og navnene på deltagerne er så småt ved at falde på plads hos TV2. B.T. kan dog allerede nu afsløre to varme navne til programmet.

Seere i alle aldre vil sidde tæt klistret til skærmen, når de kendte danskere uge efter uge skal kæmpe om at gå videre i den populære dansekonkurrence, og hvert år er der spænding om pladserne på det polerede gulv.

Kilder tæt på produktionen fortæller, at den tidligere cykelrytter Rolf Sørensen, der nu er kommentator og ekspert på TV2, samt Aqua-medlemmet og tidligere »AllStars«-vinder René Dif har sagt ja til at svinge en dansepartner rundt på live tv.

Dårlig til at danse
Officielt afviser Rolf Sørensen dog over for B.T., at han skal være med i programmet.
- Så ved I noget, jeg ikke ved. Hvis jeg blev spurgt, skulle jeg overveje det kraftigt, for jeg er meget dårlig til at danse, siger han, men afslører, at han overværede sidste års finale, og at 'Vild med Dans' er et sjovt program.

Det har ikke været mulig at få en kommentar fra René Dif, men B.T.s kilder fortæller, at man meget gerne vil gøre ham til et TV2-navn, fordi det gik godt for ham i 'AllStars'.

Netop de kendte navne fra kanalen står højt på ønskelisten, når 'Vild med dans' går i luften. Line Baun Danielsen skal være blevet spurgt, og ligeledes bliver man i TV2-familien, når B.T. erfarer, at Bubber og Mike Tramp skal have takket nej.

Bubber travlt optaget
Bubber er travlt optaget af sit Stein Bagger-projekt, og Mike Tramp er ikke interesseret i konceptet.

- Jeg er ikke blevet spurgt, siger Bubber.

Mike Tramp er dog mere åben.

- Det blev luftet, da jeg var med i 'AllStars', men allerede dengang meddelte jeg, at jeg ikke er interesseret. Jeg er dedikeret til rock’n’roll og ikke andet. Jeg var med i 'AllStars', fordi jeg kunne bringe rock’n’roll ind i det, siger den tidligere Mabel-forsanger.

Tavs underholdningschef
Ligesom de foregående år bliver der ikke bekræftet noget fra TV2, før det hele er på plads, og underholdningschef Gitte Madsen vil endnu ikke kommentere konkrete navne.

- Vi er langt med at finde deltagere, men er stadig i gang med kontrakterne, så det er i respekt for deltagerne, at jeg ikke vil offentliggøre noget nu, siger Gitte Madsen, der dog gerne vil afsløre, hvad det er for personer, TV 2 leder efter.

- Vi forsøger at finde en gruppe på ti mennesker, der supplerer hinanden godt – og ligesom i 'AllStars' er det ofte deltagere, der stritter i mange forskellige retninger.

Navnene på deltagerne i 'Vild med dans' vil blive endeligt offentliggjort efter sommerferien.

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: