Han var direktør i Team Danmark fra 2006 til 2014. Derfor havde Michael Andersen en stor del af det overordnede ansvar for, at elitesvømmerne i perioden havde ordentlige forhold at træne og konkurrere under.

Søndag eftermiddag præsenterede han i et blog-indlæg på sin egen hjemmeside sine kommentarer til Kammeradvokatens konklusioner i undersøgelsen af de kritisable forhold for elitesvømmerne i Dansk Svømmeunion fra 2003 til 2013, og det tør nok siges, at han ikke lægger fingre imellem i kritikken af sig selv.

»Jeg har et klart medansvar for, at en række kritisable forhold ikke er blevet ændret på tilfredsstillende vis,« skriver han blandt andet og tilføjer:

»Der er mange årsager til dette ledelsesmæssige svigt, hvilket også fremgår af Kammeradvokatens undersøgelse.«

Michael Andersen var fra 2006 til 2014 direktør i Team Danmark.
Michael Andersen var fra 2006 til 2014 direktør i Team Danmark. Henning Bagger

Michael Andersen mener, at der er mange forklaringer på de systematiske svagheder, som undersøgelsen afdækker. Ikke desto mindre undskylder han det hændte:

»Det er dybt beklageligt – ikke mindst for de unge svømmere, som har oplevet svigt, og hvor det har fået alvorlige konsekvenser for dem i livet – at dialogen, kommunikationen og samarbejdet mellem Team Danmark og Dansk Svømmeunion på mange punkter var mangelfuldt og dårligt fungerende i ovenstående periode. Ligeledes kan jeg desværre også konstatere, at der – både i Dansk Svømmeunion og Team Danmark – har været ansatte, som har haft viden, som de ikke har lagt frem på rette tid og sted.«

B.T. har været i telefonisk kontakt med Michael Andersen.

»Jeg håber, at den meget triste og alvorlige sag om forholdene i dansk elitesvømning får lovgivningsmæssige konsekvenser til glæde og gavn for udvikling af dansk idræt,« siger han.

Pia Holmen er fyret som direktør i Dansk Svømmeunion.
Pia Holmen er fyret som direktør i Dansk Svømmeunion. Lea Meilandt Mathiesen

På det ledelsesmæssige plan i Dansk Svømmeunion har sagen fået den konsekvens, at direktør Pia Holmen er blevet fyret, ligesom hun står til at miste sin bestyrelsespost i Team Danmark.

»Når man går til idræt – og det gælder også svømning – så handler det om at være en del af et fællesskab, at bevæge sig, at udvikle sine kompetencer – og først og fremmest at have det sjovt. Det er det, idrætten skal stå for – og det gælder også dansk landsholdssvømning. Dansk Svømmeunions elite- og landsholdsarbejde er et helt andet sted i dag, men vi er i bestyrelsen alligevel blevet enige med vores mangeårige direktør, Pia Holmen, om, at hun stopper som direktør for Dansk Svømmeunion. Det er helt i Pias ånd, at intet må stå i vejen for en fortsat positiv udvikling i dansk svømning, og derfor er Pia også helt indforstået med dette for os drastiske skridt,« siger Lars Jørgensen, der er bestyrelsesformand i Dansk Svømmeunion.

Svømmesagen tog sin begyndelse i fjor, da DRTV viste dokumentaren  'Svømmestjerner – under overfladen'.

Her stod flere svømmere frem – blandt andre Jeanette Ottesen – med en kritik af ekslandstrænerne Mark Regan og Paulus Wildeboer. Undervejs blev det fortalt, at flere svømmere i en årrække var ramt af spiseforstyrrelser og depressioner som følge af trænernes hårdhændede metoder.