I har Marcel Lychau Hansen skrevet sig selv ind i Danmarkshistorien som en af vor tids værste serieforbrydere. Kl. 11 blev der afsagt kendelse i Københavns Byret, og Amagermanden blev kendt skyldig i et rovmord, et sexdrab og seks andre voldtægter.
Ofrene og de pårørende fik rettens ord for, at gerningsmanden, der dræbt og overfaldt kvinder i løbet af en periode på 23 år, er en helt almindelig far til to, der har levet midt iblandt dem.
B.T. har spurgt forhenværende klinikchef professor dr. med. Jørn Beckmann, der i sin tid som chefpsykolog har været med til at udarbejde psykologiske profiler på mere end 150 drabsmænd, om, hvordan han ser Amagermanden.
- Han er efter min mening kraftigt manipulerende. Han siger, at hans liv er smadret, uanset om han bliver dømt eller ej. Men han tænker ikke på de kvinder, de må leve med voldtægterne resten af deres liv. Der er mange ting i hans formuleringer, der peger på, at han er ret udspekuleret, siger Jørn Beckmann og henviser til Marcel Lychau Hansens sidste kommentarer i retten, efter at forsvaret havde afsluttet sin procedure:
- Jeg ved, at jeg er 100 pct. uskyldig, og at politiet har fat i den forkerte mand. Jeg ved med sikkerhed, at der er en anden person derude, der går rundt med den samme dna som mig. Den person må være syg i bøtten, han er en psykopat, og han må have et had til kvinder, sagde den 46-årige fra sin plads direkte overfor nævningene, der er med til at dømme ham.
- Det med at sige, at der går en mand derude, der har den samme dna, det er for at få sympati, siger Jørn Beckmann og hentyder til, at dna, der med sandsynligheden en million til en stammer fra Marcel Lychau Hansen, er fundet ikke bare på ét af gerningsstederne - men på hele fire.
HVILKEN STRAF SYNES DU, AT AMAGERMANDEN SKAL HAVE? DELTAG I DEBATTEN UNDER ARTIKLEN
- Og tudeturene, han siger, han har haft i fængslet, de skal også give sympati. Det er langt bedre for hans sag, hvis man kan fornemme, at der rører sig et godt hjerte i ham. Og når han siger, at han har fået god hjælp i fængslet, så er det en manipulativ måde at inddrage fængselspersonalet på, mener Jørn Beckmann.
Han vender gentagne gange tilbage til ordet ‘koldblodig’, som på mange måder beskriver den gerningsmand, der iskoldt har dræbt og voldtaget så mange kvinder, mens han har levet sit almindelige familieliv.
- Men hvorfor han har gjort det? Er det den seksuelle spænding og nydelse? Giver det et særligt kick at slå et menneske ihjel? Jeg tror såmænd ikke, gerningsmanden har fået så meget seksuelt ud af det, og han har ikke gjort det i spontan vrede. Jeg tror, at det har været ydmygelsen af kvinderne, det, at de var underlagt hans magt. Det er en sadistisk perverteret måde at se verden på, men jeg tror, det er det, der har drevet ham, siger Jørn Beckmann.
Marcel Lychau Hansen er allerede vurderet egnet til almindelig straf, og dømmes han i dag, vil forsvarer og anklager formentlig komme ind på detaljerne i mentalerklæringen under deres afsluttende procedurer, inden straffen udmåles 22. december.
Men Jørn Beckmann er sikker på, at der ikke er tale om en stakkels forbryder, der ’ikke selv kan gøre for det’.
- Det her er enten planlagt eller udført med stor omhu for detaljerne. Der er tale om en udspekuleret gerningsmand, der er i fuld kontrol. Han er dygtig. Men så sker der det, at når han er kommet godt af sted med de første drab og voldtægter, så bliver han skødesløs. I hans hjerne kan han være nærmest uovervindelig, han kan gå på vandet, og så begynder han at begå fejl, siger Jørn Beckmann.
I løbet af hele retssagen har Marcel Lychau Hansen fået støtte fra familien på tilskuerrækkerne, hvor hans to sønner på 19 og 23 år troligt er mødt op til hvert eneste retsmøde. Sammen med deres mor, som var kæreste med Marcel i mere end 20 år, deres mormor samt Marcel Lychau Hansens lillesøster og storebror.
Men ikke en eneste dag er er den 46-årige tiltalte blevet mødt i retten af sine forældre. De har ikke på noget tidspunkt vist sig, og de har ligesom resten af familien bestemt afvist alle henvendelser fra pressen.
- Man kan tænke, at hans nærmeste støtter ham, fordi han har afvist alle anklager, og det virker helt fremmed, at han skulle have gjort det. Mens hans forældre måske sidder med en spirende fornemmelse af, at det måske godt kan være ham? Når de holder sig fuldstændig væk, er det ikke et billede af forældre, der er støttende og giver tryghed. Det kan være, at roden til en personlighedsdefekt kan stamme herfra, siger Jørn Beckmann og fortæller, at antisocial udvikling kommer af to ting - arv og miljø.
Efter Marcel Lychau Hansens dom i dag, er Jørn Beckmann ikke i tvivl.
- Jeg mener, vi kan drage et lettelsens suk. Jeg vil ikke håbe, at den mand nogensinde kommer ud igen. Han er hammer farlig, siger Jørn Beckmann.
Se videoerne herunder:
Kendt skyldig i to drab og seks voldtægter
Anklager: Jeg er lettet
Sådan reagerede forsvareren
Hvilken straf synes du, at Amagermanden skal have?
Deltag i debatten under artiklen. de bedste indlæg bliver bragt i B.T. tirsdag.




DØDS STRAF for eller imod ?
Skrevet af Danerland, Mandag den 2. juli 2012, 21:39
Her er 6 kandidater til døds straf => http://www.tinyurl.dk/33791
Er der noge fornuft i, at samfundet skal bruge millioner på, at opbevare psykopatiske mordere ?
Derudover bruges der millioner på jura fis, når de vil ud igen.
.............
Dødsstraf!
Skrevet af Brian M. Pedersen, Torsdag den 22. december 2011, 20:17
Ville være bedre til sådan en psykopat, hvis jeg skal sige min ærgelige mening, i stedet for at have ham i fængsel, hvis nu han skulle undslippe og fortsætte sine ungerninger. Dem ville han sikkert også genoptage efter 12 år og hvorfor spilde tid og fængselophold/skatteborgernes penge på en sådan person, der har gjort noget komplet utilgivelig, spørger jeg bare???
Håber at dette er en anonym besvarelse, så jeg ikke bliver "slagtet" også ;-).
VH.
Brian.
Det er det.....
Skrevet af MLH, Torsdag den 22. december 2011, 21:31
IKKE
Bare ærgeligt...
Skrevet af Brian, Torsdag den 22. december 2011, 21:55
sonnyboy!
Fantastisk dag
Skrevet af Ann, Torsdag den 22. december 2011, 18:51
Tillykke til ofrene og pårørende til ofrene for den retfærdige dom. Væk med svinet og han skal ALDRIG ud. At sønnerne kan reagere sådan er uforståeligt; de må have arvet deres fars ondskab. Jeg FRYDER mig i den grad, for man kan kun forestille sig, hvad de stakkels piger og kvinder har været igennem. Det er en god dag for Danmark, som gør landet mere sikkert, når sådan et kynisk og ondt menneske endelig fanges og spærres inde. Igen...han skal ALDRIG på fri fod. Han skal sættes sammen med andre fanger, som kan give ham tæsk! Og fedt med jublen i retslokalet - jeg jubler sgu med jer.
Livsvarigt
Skrevet af Finn jensen, Torsdag den 22. december 2011, 10:45
Jeg tænker ikke så meget i om han burde lide legemlig overlast, mere det med hans forbrydelser ikke burde blegne med årene.
Hvis han engang ad åre prøveløslades mener Marcel vel det betyder grønt lys til fortsætte.
Han får livsvarigt fængsel...
Skrevet af Ole, Onsdag den 21. december 2011, 23:12
Og når han om 12 år kan begynde at søge om prøveløsladelse vil han få afslag de første 10-15 gange,eller mere..
Sygt
Skrevet af Ann, Onsdag den 21. december 2011, 15:36
Den mand er så ond, at han ikke bør komme ud af fængslet. Jeg ville føle mig så utryg ved at vide, at han rendte frit rundt i samfundet. Hans sidste stunt med at forsøge at plante sin DNA på en sagesløs kvinde viser bare, at manden er udspekuleret og OND. Hans overfald er ikke spontane men nøje udtænkt og planlagt.
Desuden bør mandens søn også straffes, for det er jo ikke første gang, at han forsøger at påvirke retssagen. Jeg kan godt forstå, at det må være svært, når det er ens far, men med de beviser må selv de pårørende være overbevist. Den mand er så farlig, at han burde få den ultimative straf - men han må gerne få samme tur som de stakkels kvinder har været igennem. FØJ siger jeg bare - sikke et svin.
Hvilken straf skal sådan en fobryder have?
Skrevet af Tommy, Onsdag den 21. december 2011, 15:17
Vi her i Danmark har det med at være lidt for blødsøde og ikke rigtig turde give kriminelle den straf de burde fortjene . Sådan en person der har voldtaget unge piger og har slået ihjel . Der er ikke nogen straf der er for hård mod ham ... Han burde have fjernet værktøjet, han har gjordt fortræd med . Alt skal væk, ikke kun pinden, klokketøjet skal osse fjernes . Han burde ALDRIG have en chance for at komme ud i friheden igen .
Politiet skal huske
Skrevet af Henrik, Onsdag den 21. december 2011, 13:54
At tage DNA fra hans to sønner, de er sikkert lige så gale som deres far, der skal også tages DNA fra hans barnebarn
Amagermandens skæbne
Skrevet af Leo Petersen, Onsdag den 21. december 2011, 09:01
Den mand skal ikke have den mindste mulighed for at komme ud af det fængsel han bliver spærret inde i, og han skal heller ikke have mulighed for at få udgangstilladelse.
Han vil sandsynligvis opføre sig "pænt" i de første år, blot for at få så megen sympati, at man giver ham udgangstilladelse, MEN det trick skal man ikke falde for. Han ER og BLIVER VED MED at være farlig resten af sit liv.
Min mening
Skrevet af Erik E, Tirsdag den 20. december 2011, 23:48
er, at hans dom skal 3 dobles, og hans søn skal have samme dom, fordi han ville overfalde en kvinde for at få sin far ud af fængslet. De to skal have så lange straffe, at de dør i fængslet. Den medfange der har hjulpet med at sende breve, skal også have sin straf 3 doblet. Vi må og skal have indført hårdere straffe for sådan nogle slyngler der ikke har nogen følelser overfor andre mennesker. Jeg ønsker/kræver dødstraffen genindført og er der ikke nogen der vil udføre handlingen, så melder jeg mig gerne som bøddel uden vederlag. Jeg har altid hadet vold og krig, men i sådan nogle tilfælde bifalder jeg dødsdomme.
Dødsstraf lige NU!!!
Skrevet af Marlene Riis, Tirsdag den 20. december 2011, 23:27
Han er for syg til denne verden..! Og det samme gælder hans familie der måske dækker over ham.
Han må være psykopat
Skrevet af Jan V. Jørgensen, Tirsdag den 20. december 2011, 17:11
Specielt efter de seneste oplysninger om hans planlagte forfalskninger med en medsammensvoren angående DNA må man håbe, at han ALDRIG kommer ud af fængslet igen.
Han er efter min mening rendyrket spykopat, man må ikke håbe, at hans sønner har lige så meget knald i låget!
Dødsstraf
Skrevet af Nicholas Stenov, Tirsdag den 20. december 2011, 13:45
Mht. Amagermanden så bør folk, der begå overlagt mord have en sprøjte. SÅ sikkre man sig at de ikke begår mord igen.
Dødsstraf til Amagermand og søn
Skrevet af Ronny Davidsen, Tirsdag den 20. december 2011, 11:28
Normalt er jeg en blød humanist, men denne sag er af så grov karakter at de fortjener den ultimative straf. Tør ikke tænke på hvad Amagermandens to psykopatsønner kan finde på for at hjælpe eller hævne deres far...
Så så
Skrevet af Christian, Tirsdag den 20. december 2011, 12:51
Rolig nu, hverken du eller jeg aner, om nogen af dem rent faktisk har gjort noget ulovligt.
Man kan jo spørge sig selv, hvad man ville gøre, hvis det var ens egen far. Ét er, at der er meget stærke beviser, men trods det vil man vel altid helst bevare håbet til det sidste. Og tilskyndet af faderens manipulerende adfærd kan man måske forestille sig, at sønnen her sagt ja til at prøve at hjælpe ham.
Glemte
Skrevet af Erik E, Tirsdag den 20. december 2011, 23:59
at tilføje, om det var min far, bror eller søn, så ville jeg ikke røre en lillefinger for at hjælpe vedkommende, når han var dømt skyldig. Han er jo et monster og fortjener ikke at leve en dag mere. Skyldspørgsmål, selvfølgelig er han skyldig, hvordan kan du være i tvivl ??
Christian
Skrevet af Erik E, Tirsdag den 20. december 2011, 23:53
når man læser dit indlæg får man indtryk af, at du er en af familien??
Der er absolut ingen formildende omstændigheder for den slyngel og hans søn, de burde begge blive et hoved kortere. Savner gabestokken på rådhuspladsen...bare den blev genopstillet, så folket kunne give deres dom, jeg ville komme med en sløv kniv og skærer halsen over på dem.
Han burde slet ikke
Skrevet af peer, Tirsdag den 20. december 2011, 08:01
være sammen med andre indsatte,på
gårdtur og ved besøg i spjællet,så
skulle han sidde bag en glasrude,for
den mand er jo totalt gal.
Man må håbe at hans søn også ryger i spjællet,for det kunne jo have endt
med endnu et mord
Ikke syg...hmm
Skrevet af Pia, Tirsdag den 20. december 2011, 01:41
Nu er han jo fundet egnet til straf, og som sådan ikke erklæret sindsyg.
Måske man skulle lave en ny undersøgelse og tage sønnerne med også.
Ja blod er tykkere end vand...men men gælder det så osse far og søns gener?? siden han beder søn om denne ussel handling.
Kan vi nu forvente at sønnerne "overtager" faderens ugerninger?? det er sgu en tanke der gør en utryg.
Det er egentlig osse underligt at hans (faderens familie) ikke har støttet op om deres søn, HVIS han nu var åhhh så god som svigersiden siger.
Tillykke til Politiet som her har handlet hurtigt.
Og folketinget skal lave lovene om så vi kan forvente at en livstidsstraf ER for livet, og ikke sølle 16 år.
Ubehageligt
Skrevet af Anita og Jimmi, Tirsdag den 20. december 2011, 00:41
Utroligt at man kan leve et dobbelt liv på denne måde, føj, manden er jo binde gal og skal lukkes inde for evigt. Ved godt at blodet er tykkere end vand, men du store verden, hvordan kan han finde på at blande sine sønner med ind, i denne grusomme gerning som han har begået, han er et koldt menneske, hvis man overhovedet kan kalde ham det ???? Har selv en datter, ville ikke kunne bære tanken om at det var hende eller en anden kvinde dette nye overfald skulle gå ud over, bliver syg ved tanken.
Man burde gå ind for dødsstraf, da det koster samfundet mange penge at have
psykopatiske, personforstyrret personer siddende inde, som bakker hinanden op med deres grusomheder og er stolte af det, føj hvor er det klamt. Vi kunne spare mange penge på dødstraf.
ubehageligt
Skrevet af bente krak, Onsdag den 21. december 2011, 14:46
jeg kan kun støtte anita og jimmi de er for dyre at føde på
Livstid
Skrevet af Kasper Hansen, Mandag den 19. december 2011, 23:54
ingen tvivl manden er jo binde gal ... og efter ny oplysninger om at han har søgt at plante dna viser jo han ER skyldig. Lad ham og lundin dele celle så kan vi håbe de slår hinanden ihjel.
Føj en familie.
Skrevet af Jesper, Mandag den 19. december 2011, 23:27
Hvad kan man gøre mod den mennesker? I DK er vi desværre for blødsødne når det kommer til den slags syge mennesker, dødstraf burde være en mulighed for ret beset har manden ingen god grund til at skulle leve videre, selv i fængsel kan han jo gøre skade på andre kan vi jo tydeligt se.
Trist trist :(
Skrevet af Kim, Mandag den 19. december 2011, 23:18
Endnu en uskyldig kvinde skulle nu minimum voldtages, måske myrdes, for at en gal kunne bevise sin uskyld.
Håber hans søn bliver buret inde i laaaaang tid, selvom forbrydelsen sikkert aldrig finder sted, nu hvor det er blevet opdaget.
Bare alene det at familien lader de to sønner støtte op en mand som har gjort så modbydelige forbrydelser er en gåde.
Håber de begge må rådne op i helvede.
Gal hund
Skrevet af Martin Andersen, Mandag den 19. december 2011, 23:04
Gør som i mange stater i USA. Hvis man kan aflive en gal hund, så kan man også gøre det samme med et menneske. Lad os få dødsstraf for mord og sexmord. Jeg melder mig gerne som bøddel.
...
Skrevet af meyer, Mandag den 19. december 2011, 22:49
hans søn er ligeså syg og bør holde sin skod far i hånden i brummen så ku de skiftes til at samle sæben op !!!
Bange
Skrevet af Kristina, Mandag den 19. december 2011, 22:28
Den mand skal spærres inde til den dag han dør. Som kvinde, bliver jeg bange ved tanken om at han kan være på fri fod om 3 år - alt efter hvilken straf han får. Det er 100 % sikkert at han vil overfalde, voldtage og myrde hvis han kommer på fri fod. Bare se hvilke numre han har haft gang i i fængslet.... Manden har jo ingen moral og medfølelse - i hvertfald kun får sig selv og sine egne behov. Og tænk at være så syg i hovedet at man blander sine børn ind i det....
Hvor er Lisbeth Salander når man har mest brug for hende?
Forvaring og
Skrevet af pia, Mandag den 19. december 2011, 22:27
Hvis de seneste nyheder omkring denne sag er rigtige, viser det jo tydeligt at manden ER gal.
Først en forvaringsdom,dernæst hotel gitterly resten af sine dage.