Øget risiko ved at rejse til Indonesien og Bali. Til risikoen for terror og hundegalskab føjer sig nu en blodig strid mellem taxichauffører.

Mens Udenrigsministeriet i generelle vendinger advarer mod en generel risiko for terror i Indonesien - herunder på Bali - og øget risiko mod danske interesser, er en ny trussel dukket op: en blodig rivaliseren mellem to konkurrerende taxi-selskaber.

Se også: Gigoloer anholdt for at sælge sex på Bali

Stridighederne chaufførerne er imellem er efterhånden eskaleret så meget, at det australske udenrigsministerium, Department of Foreign Affairs and Trade's (DFAT), har fundet anledning til også at advare om den.

Striden står mellem lokale taxier og det i Jakarta hjemmehørende selskab Blue Bird.

"Selv om voldelige opgør er sjældne og passagerer ikke tidligere er blevet impliceret, bør man udvise passende agtpågivenhed," hedder det fra DFAT.

Hundegalskab

"Bliver man fanget i en diskussion mellem taxi-chauffører, bør du forlade taxaen og området, hvis det er sikkert at gøre det," lyder rådet.

DFAT advarer også om, at undgå kontakt med hunde, katte, aber og andre dyr på grund af risikoen for rabies - også kaldet hundegalskab.

Samme råd gives eventuelle rejsende til øen Nias ud for Sumatras kyst.

Overhovedet anbefaler DFAT, at man "overvejer en gang mere, om man behøver at rejse dertil". Det er det der på dansk formuleres som "alle ikke nødvendige rejser frarådes".

"Spørg dig selv," siger australierne, "om du, dine personlige forudsætninger taget i betragtning, har det godt med at rejse til Indonesien, når du ved, at der er stor risiko for terrorisme og at du risikerer at blive fanget i et terrorangreb."

Læs også: Sød 6-årig pige på USAs terrorliste