Sonny Damgaard og Laura Lambek gik i opløsning, da tv-ægtemanden valgte at trække sig i den femte episode af ‘Gift ved første blik’ på DR. En beslutning, begge parter er glade for i dag.

Og nu fortæller de, hvad der gik galt mellem dem, og at en af parterne har fundet kærligheden.

Det gik næppe mange seers næse forbi, at stemningen på parrets bryllupsrejse var anstrengt.

I dag står det dog klart, at parret havde helt forskellige tilgange til eksperimentet efter deres hjemkomst.

Mens Laura Lambek netop var landet og var klar til at give kærlighedseksperimentet en ekstra skalle, havde Sonny Damgaard allerede kastet håndklædet i ringen.

»Kemien var der ikke, så jeg besluttede mig for at skifte til venneplan,« forklarer han til B.T.

Dog er begge parter dog helt enige om, hvad der gik galt.

Laura Lambek har særligt bidt mærke i én ting, når hun har genset møderne på tv-skærmen.

Begge parter peger på kommunikationen som den bærende grund til bruddet.
Begge parter peger på kommunikationen som den bærende grund til bruddet. Foto: Snowman Productions
Vis mere

»Vi taler konstant forbi hinanden og kommunikerer helt forskelligt,« siger hun.

Og det er da også først efter eksperimentet, at Laura Lambek erkendte, at hun kunne have handlet anderledes:

»Jeg skulle have trukket mig, da jeg var kommet hjem fra bryllupsrejsen, men jeg er meget pligtopfyldende,« indrømmer hun og tilføjer:

»I dag er jeg glad for, at han trak sig, for jeg havde nok ikke gjort det. Men det var nok aldrig blevet helt godt med os.«

Siden bruddet har eksægteparret set hinanden ved enkelte lejligheder – blandt andet, da de mødtes og gennemgik bryllupsbilleder.

Det øjeblik kan du se i videoen øverst i artiklen.

De fortæller begge, at de den dag i dag ikke længere er i kontakt men understreger, at der ikke er dårlig stemning mellem dem.

I dag leder Laura Lambek fortsat efter kærligheden, mens Sonny Damgaard har fået en ny kvinde i sit liv.

Han afslører nemlig overfor B.T., at han har fundet kærligheden, men vil dog ikke komme det nærmere.

»Det er privat. Men jeg ønsker Laura alt det bedste,« afslutter han.

Du kan se femte episode af 'Gift ved første blik' på DR nu.

Andre læser også