Godt nok har Netflix understreget, at prinsesse Märtha Louise og ægtemanden, Durek Verrett, ikke modtager betaling for den nye dokumentar 'Rebel Royals, Unlikely Love Story', som havde premiere denne uge.
Men ét træk kan alligevel sikre Märtha Louise, der er det norske kongepars ældste barn, millioner af kroner.
Det fortæller flere eksperter til NRK.
Det norske medie skriver, at der i Netflix-dokumentaren bliver fremvist 16 forskellige outfits fra prinsessens tøjmærke, Hést.
Og det er netop det, der kan sikre Märtha Louise store summer, forklarer Nick Ede, der er PR- og brandingekspert.
»For prinsesse Märtha Louise er det en betydelig produktplacering at fremvise sit modemærke, Hést, i 16 forskellige outfits,« siger han og fortsætter:
»Hvis vi skulle kvantificere dette i form af reklameværdi, ville en sådan eksponering svare til millioner af pund i såkaldt 'earned media value'. Dette vil føre til øget salg og indtægter for mærket samt større interesse og omtale.«
En million pund svarer til knap 8,6 millioner kroner, og da Märtha Louise ifølge Nick Ede kan se frem til »millioner af pund«, vil eksponeringen føre til en 'earned media value' på minimum det dobbelte.
Ole-Jørgen Schulsrud-Hansen, der er kongelig ekspert på det norske TV 2, antager ligeledes, at prinsessen og Durek Verrett kan tjene millioner efter dokumentaren, der følger parret i tiden omkring deres bryllup.
B.T.s underholdningsredaktør, Fie West, har givet sit besyv på den meget omtalte dokumentar.
»Dokumentaren er på mange måder ret bizar at se, fordi det er så langt fra noget, vi normalt forbinder med medlemmer af den kongelige familie,« siger hun blandt andet i artiklen, som du kan læse HER.