Oscar 2005: Liste over vindere og nominerede
Bedste film: Million Dollar BabyNominerede:
The Aviator
Finding Neverland
Ray
Sideways
Bedste instruktør: Clint Eastwood - Million Dollar Baby
Nominerede:
Martin Scorsese - The Aviator
Alexander Payne - Sideways
Taylor Hackford - Ray
Mike Leigh - Vera Drake
Bedste mandlige hovedrolle: Jamie Foxx - Ray
Nominerede:
Clint Eastwood - Million Dollar Baby
Don Cheadle - Hotel Rwanda
Johnny Depp - Finding Neverland
Leonardo DiCaprio - The Aviator
Bedste kvindelige hovedrolle: Hilary Swank - Million Dollar Baby
Nominerede:
Imelda Staunton - Vera Drake
Kate Winslet - Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Annette Bening - Being Julia
Catalina Sandino Moreno - Maria Full of Grace
Bedste kvindelige birolle: Cate Blanchett - The Aviator
Nominerede:
Virginia Madsen - Sideways
Laura Linney - Kinsey
Sophie Okonedo - Hotel Rwanda
Natalie Portman - Closer
Bedste mandlige bi-rolle: Morgan Freeman - Million Dollar Baby
Nominerede:
Alan Alda - The Aviator
Clive Owen - Closer
Jamie Foxx - Collateral
Thomas Haden Church - Sideways
bedste udenlandske film: The Sea Inside - Spain
Nominerede:
As it is in Heaven - Sweden
The Chorus - France
Downfall - Germany
Yesterday - South Africa
Bedste originale manuskript: Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Nominerede:
The Aviator
Hotel Rwanda
The Incredibles
Vera Drake
Bedste manuskript baseret på andet materiale: Sideways
Nominerede:
Before Sunset
Finding Neverland
Million Dollar Baby
The Motorcycle Diaries
Bdste sang: Al Otro Lado Del Rio - The Motorcycle Diaries
Nominerede:
Accidentally in Love - Shrek 2
Believe - The Polar Express
Learn to be Lonely - The Phantom of the Opera
Look to Your Path (Vois Sur Ton Chemin) - The Chorus
Bedste soundtrack: Finding Neverland
Nominerede:
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
The Passion of the Christ
The Village
Bedste kortfilms dokumentar: Mighty Times: The Children's March
Nominerede:
Autism is a World
The Children of Leningradsky
Hardwood
Sister Rose's Passion
Bedste lydredigering: The Incredibles
Nominerede:
The Polar Express
Spider-Man 2
Bedste lyd-mix: Ray
Nominerede:
The Aviator
The Incredibles
The Polar Express
Spider-Man 2
Bedste fotografering: The Aviator
Nominerede:
House of Flying Daggers
The Passion of the Christ
The Phantom of the Opera
A Very Long Engagement
Bedste animerede kort film: Ryan
Nominerede:
Birthday Boy
Gopher Broke
Guard Dog
Lorenzo
Bedste kort film: Wasp
Nominerede:
Everything in This Country Must
Little Terrorist
7:35 in the Morning
Two Cars, One Night
Bedste visuelle effekter: Spider-Man 2
Nominerede:
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I, Robot
Bedste dokumentar: Born into Brothels
Nominerede:
The Story of Weeping Camel
Super Size Me
Tupac: Resurrection
Twist of Faith
Bedste film redigering: The Aviator
Nominerede:
Collateral
Finding Neverland
Million Dollar Baby
Ray
Bedste kostumer: The Aviator
Nominerede:
Finding Neverland
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Ray
Troy
Bedste make-up : Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Nominerede:
The Passion of the Christ
The Sea Inside
Bedste animationsfilm: The Incredibles
Nominerede:
Shark Tale
Shrek 2
Art direction: The Aviator
Nominerede:
Finding Neverland
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
The Phantom of the Opera
A Very Long Engagement
Æres-Oscar:
Sidney Lumet
Kilde: www.bbc.com