Narko-stjernen slap billigt

Forvekslede Lindsay Lohans kokain med mintpastiller

US-ENTERTAINMENT-FILM-PEOPLE-LOHAN

Lindsay Lohan slap billigt fra et møde med en politibetjent, som troede, hendes kokain var en knust minttablet. (Foto: Jae C. Hong) Se stort billede

Skandaleskuespillerinden Lindsay Lohan slap yderst heldigt fra et møde med politiet, hvor hun blev stoppet i sin bil stangstiv og med kokain på lommen.

Den forfjamskede betjent troede åbenbart, at Lohans hvide pulver i baglommen var en knust mintpastil!

Hvorefter han smed det belastende stof i skraldespanden, efter at Lohan var blevet sat i kachotten for spritkørsel.

Det fremgår af en politirapport om hændelsen, som TMZ.com er kommet i besiddelse af.

Anholdelsen fandt sted i 2007, men det er først nu, at detaljerne kommer for en dag. Det er også netop blevet klart, at den rutinemæssige blodtest i forbindelse med anholdelsen afslørede tydelige spor af kokain i Lindsay Lohans blod - hvorfor det kan undre, at politiet valgte ikke at tiltale hende for narkobesiddelse den pågældende nat i Santa Monica, Californien.

Svaret har vi nu - betjenten smed bevismaterialet i skraldespanden, efter han havde konfiskeret et sammenfoldet papkort med det hvide pulver fra stjernens baglomme.

Efter betjenten havde valgt at arkivere det centrale bevismateriale lodret, indså han angiveligt sin bommert og fiskede papkortet op fra papirkurven. Uden held.

Lohan endte med kun at tilbringe 84 minutter i arresten og slap dermed ganske billigt fra en kokainpåvirket, højhastigheds-biltur gennem den californiske nat, som blev afbrudt af ordensmagten.

Men Lohan har i længere tid haft et veldokumenteret nært forhold til ulovlige stimulanser. For et par år tilbage blev en video lækket til nettet, der viste Lindsay Lohan uddele baner af det hvide pulver til sine veninder på et diskotek, mens hun fablede om at 'flyve til New York og kneppe Jude Law'.

 

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: