På trods af at danskerne kommer mindre i kirken end tidligere, er den alligevel blevet dyrere. Fra 2009 til 2011 fik folkekirken 300 millioner kroner ind i skat, og samlet steg kirkeskatten derfor til 5,9 milliarder kroner, skriver Politiken.
- Der har været en voldsom udvikling i antallet af ansatte. I stedet for frivillige er der kommet flere professionelle, som skal have løn for at passe kirkegårde, ordne regnskaber og så videre. Der er kommet meget mere bureaukrati og flere administrative medarbejdere, forklarer formand for Københavns kirkelige budgetudvalg, Torben Larsen.
ER DET I ORDEN, AT KIRKEN ER BLEVET DYRERE? DELTAG I DEBATTEN UNDER ARTIKLEN.
Fra 2000 til 2010 steg udgifterne til løn til kirketjenere, kordegne og sognemedhjælpere med 200 millioner kroner ud over den almindelige lønudvikling.
Men pengene er ikke alene gået til bureaukrati. For selvom der er blevet færre sognebørn, så stiller de tilbageværende medlemmer af folkekirken større krav end tidligere, og det koster, fortæller formand for Landsforeningen af Menighedsråd, Inge Lise Pedersen.
- Vi er i en samfundsperiode, hvor folk vil have mange forskellige tilbud, og de skal være rettet lige til dem. Vi vil have spaghettigudstjenester, babysalmesang og studiekredse. Der har været en tendens til, at man gerne vil kunne tilbyde det hele i hver enkelt kirke, men det kan altså ikke blive ved at lade sig gøre økonomisk, siger hun.
Det er alene provstiudvalgene i de enkelte kommuner, som bestemmer, hvad der årligt skal kræves ind i kirkeskat. Men kirkeminister Manu Sareen (R) prædiker tilbageholdenhed.
- Jeg forventer ansvarlighed og økonomisk tilbageholdenhed, især i en tid med faldende indtægtsgrundlag. Jeg vil også kraftigt opfordre til, at kirkeskatten holdes i ro, skriver han i en mail til Politiken.
Den gennemsnitlige kirkeskat udgør i dag 0,89 procent. Men mange kirker er indstillet på at spare gennem samarbejde ved eksempelvis at deles om gravere eller kordegne.
Er det i orden, at kirken er blevet dyrere? Deltag i debatten herunder. De bedste indlæg bliver bragt i B.T. mandag.






















Kirken
Af: Henning Jensen, Onsdag den 28. marts 2012, 09:24
Nej - det er det i allerhøjste grad ikke. Vi betaler rigeligt i forvejen, og i jorden kommer vi jo alle på den ene eller anden måde. Man bygger alle steder, men lad dog dem der bruger det betale.
Ingen økonomisk krise i Folkekirken??
Af: Frank Jensen, Mandag den 20. februar 2012, 15:37
Man kan undre sig lidt over at man i Folkekirken i disse krisetider ikke ser noget problem i at skrue op for udgifterne. Måske er det en idé at sænke kirkeskatten eller på anden måde sænke tilskuddet til Folkekirken.
Nej
Af: Anette Nielsen, Mandag den 20. februar 2012, 11:56
Nej, det er ikke iorden at kirken bliver dyrere, LUK halvdelen af kirkerne, og fyr meninghedsrådene og hvad der ellers hører til, og køb 1 bus, så dem der vil i kirke, kan få lidt afveksling, så kan de få en dejlig søndag ud af det :) Jeg har selv meldt mig ud 1971, men jeg betaler jo alligevel over skatten, desværre.
LUK
Af: hestens røv, Mandag den 13. februar 2012, 02:38
Luk folkekirken(som så mange andre institutioner i det offentlige gør for at spare penge) eller privatiser lortet, simpelthen...
Misvisende artikel
Af: Lars Orthmann, Søndag den 12. februar 2012, 22:08
Helt ulogisk går kirkeskatten til at vedligeholde kirkebygninger, mens præstelønninger er betalt af staten, dvs vores alle sammens skatteindbetalinger, uanset om vi er medlemmer eller ej. Det burde være omvendt. Hvor en del kirkebygninger har kulturhistorisk værdi, og derfor finansieres gennem den fælles skatteindbetaling, burde antallet af præster reguleres ved, hvor meget der kunne indkræves i kirkeskat.
spild
Af: Spare Grisen, Søndag den 12. februar 2012, 21:43
Folkekirken får over 1.000.000.000,- af staten + det vi betaler over skatten.
Det bliver til en hel del.
Hvis ikke de kan klare sig på det, må de sgu tage sig sammen. jeg er ikke medlem mere. Bruger ikke kirken, og skal ikke ligge på en kirke gård til den tid.
Hørte at når de samler ind til et eller andet, så et det kun 25 % der går til gode formål. Resten beholder de !
Så det viser bare at det er en penge maskine som det har været de sidste 1000 år.
Så meld jer da ud
Af: dennis, Søndag den 12. februar 2012, 20:25
altså nu er det frivilligt om i vil betale til kirken. I kan jo bare melde jer ud og så slipper i for kirkeskat
hil breivikar lokisbane
Af: Harde-Henrik, Søndag den 12. februar 2012, 18:57
Lad dem klare sig selv. Læste på et tidspunkt at de sidder på en formue på 600 milliarder. Fuck dem, og fuck jesus og fuck muhammed
Brug bare løs.
Af: Steeb Olsen, Søndag den 12. februar 2012, 18:32
Så længe det kun er kirkeskatten der stiger, er det da ligemeget hvem andre end medlemmerne skal betale for den extra servis. Hvad ville man ha gjort, hvis alle medlemmerne var aktive i kirken
indskrænk aktiviteterne
Af: pedersen, Søndag den 12. februar 2012, 18:19
Færre kunder betyder normalt færre indtægter eller reduktion af udgifterne. Det bør også gælde for folkekirken som ikke længere er en folkets kirke. Derfor bør det overvejes at privatisere den. Det vil også betyde flere frivillige.
Sverige
Af: Henrik Ifversen, Søndag den 12. februar 2012, 14:09
I Sverige har man adskilt kirken og staten. Hvorfor ikke i Danmark?
Udskil folkekirken
Af: Ole, Søndag den 12. februar 2012, 13:03
Udskil folkekirken fra staten og lad den klare sig selv, som alle andre trosretninger må.Så kan man da også spare penge på en overflødig kirkeminister.
Kirkeskatten 1,23 %
Af: Per Diemar, Søndag den 12. februar 2012, 12:35
Kirkeskatten på Lolland, 1,23 % er umiddelbart en af de højeste i landet,
er helt ude i hampen i forhold til, hvad
folkekirken tilbyder på Lolland,
F.ex spagettigudtjenester og kaffeslapperas i forsamlingshuset, det er simpelt hen for dårligt.
Stat / Kirke / Kirkegårde
Af: Henrik Jensen, Søndag den 12. februar 2012, 12:31
Man bør ikke kun adskille stat og kirke, men også kirke og kirkegårde.
Således at de penge folk indbetaler for gravsteder ikke går i en stor fælles
pulje, men blir brugt på kirkegårdene.
jeres egen skyld
Af: kim, Søndag den 12. februar 2012, 12:31
folk går ikke i kirke men ser ingen problemer med at give kirkeskat..og kirken skal jo bruge pengene på et eller andet...så længe folk giver penge uanset om bruger det eller ej skal vil kirken overforbrug og købt dyre møbler. dyre tvskærme og sikkert alt muligt til eget privat forbrug også. hvem holder som sagt øje med dem?
Enorm spild af penge
Af: Tommy, Søndag den 12. februar 2012, 12:27
Man bliver træt i ansigtet af at se det enorme spild af penge der bliver brugt på at opretholde tomme kirker. Hvad skal vi feks. med så mange tomme kirker i Vejle midtby ??. Hvis folkekirken var en privat virksomhed, ville den have gået konkurs for mange hundrede år siden. Luk ned for det enorme spild af penge.
Grundlovsændring påtrængende
Af: Jacques, Søndag den 12. februar 2012, 10:45
Nu må det da efterhånden stå klart, at en ændring af grundloven, som adskiller kirke og stat er en nødvendighed. Så kan brugerne betale for deres kirke og alle vi andre være fri. Kirkeskatten er jo kun en lille del af samfundsudgiften, præstelønninger m.v. betales af den almindelige skat!