Sidste år var hun vært på det populære danseprogram. Fredag aften sad hun med blandt publikum. Andrea Elisabeth Rudolph gæstede fredag Vild med dans-studiet, og med sig havde hun sin nye kæreste Søren Thor, der er vært på DRs 'Rabatten'.
 
- Vi har kendt hinanden i mange år. Vi har mange fælles venner og bekendte. Så vi kendte allerede hinanden godt, da vi blev kærester, lyder det fra Andrea Elisabeth Rudolph, der har været vært på programmet i hele fem sæsoner. Men tidligere på året valgte hun at stoppe tv-karrieren for koncentrere sig om sit hudpleje firma.

- Jeg er færdig med Vild med dans. Men det er dejligt at være tilbage, og jeg glæder mig til at se alle de gamle kollegaer og dansere, sagde hun.
 
Hendes exit fra Vild med dans betyder dog ikke, at hun helt har droppet tv-branchen.

- Jeg vil gerne lave noget mere tv på et tidspunkt, hvis jeg bliver tilbudt noget spændende eller sjovt. Men jeg savner ikke at lave tv, siger hun.