En fiks taktisk manøvre fra Saxo Bank-Tinkoff Bank tvang udbryderne til at vente på Nicki Sørensen.
Nicki Sørensen forsøgte på dagens etape længe at komme op til de fem udbrydere Dries Devenyns, Thomas Voeckler, Samuel Dumoulin, Pierrick Fedrigo og Chrisitan Vande Velde.
Længe var danskeren fanget 30 sekunder fra gruppen, og han havde mere end vanskeligt ved at lukke hullet.
Men så beordrede han Saxo Bank-Tinkoff Bank til at køre frem i feltet og øge tempoet. En trussel sat i verden for at få udbryderne til at sænke farten.
- Vi gjorde det for at demonstrere, at hvis de ikke ventede, ville vi køre dem ind. For så ville vi køre for JJ (Haedo, red.). Og det fik dem også til at vente, siger Bjarne Riis til TV2.
Han kommunikerede budskabet til en række af de andre sportsdirektører, fortæller han.
- Jeg nævnte det for et par stykker, og de fattede den hurtigt. Vi ventede også på Pinot (Thibaut Pinot, red.) den anden dag, så det var på sin plads, siger Bjarne Riis.
Pierrick Fedrigo endte med at snuppe etapesejren foran blandt andre Nicki Sørensen, der blev nummer fire på dagens etape.
Alligevel er Bjarne Riis godt tilfreds med sit holds indsats.
- Vi kører for at vinde. Det var en rigtig god indsats af holdet. Det endte med at blive et taktisk spil til sidst, og den var svær. Det er nogle skarpe og snu gutter, der sidder der, siger Bjarne Riis.
Riis truede udbrydere til at vente

kilkaya stream group placeholder

shoppingtips med reklamelinks
Genialt trick
i sengen
Genialt trick
i sengen
Genialt trick
i sengen

shoppingtips med reklamelinks
Bliver flået
væk lige nu
Bliver flået
væk lige nu
Bliver flået
væk lige nu