At dømme ud fra antallet af konkurser kunne det se ud, som om flere danske erhvervsdrivende lige nu oplever tilbagegang.
I marts er antallet nemlig steget sammenlignet med sidste år, viser nye tal fra analysefirmaet Experian.
I år gik 563 danske selskaber således konkurs i marts. Til sammenligning gik 450 danske selskaber konkurs i samme måned sidste år. Det svarer til en stigning på 25 procent.
Men selvom stigningen kan lyde voldsom, er der ingen grund til bekymring, mener direktør i Experian, Bo Rasmussen. Han understreger vigtigheden af at se på tallene i det store billede.
»Stigningen her i marts bryder lidt med tendensen med ellers faldende konkurser, men en enkel måned med stigninger er ofte et udslag af tilfældigheder. På samme måde så vi et næsten lige så markant fald i februar,« udtaler han ifølge en pressemeddelelse.
Bo Rasmussen uddyber, at gennemsnittet af antal konkurser er faldet en smule i løbet af det sidste år, og han tilføjer, at det økonomisk set ser lyst ud for Danmark.
»I forhold til den store usikkerhed, der er i verden lige nu, så klarer den danske økonomi sig faktisk generelt godt. Det har den gjort i mange år efterhånden, hvis man kigger på de helt store linjer,« udtaler han.
»Den fulde påvirkning af usikkerheden, kan dog være svær at spå om, men jeg vil sige, at dansk økonomi, både som samfund og for den enkelte, står på et solidt fundament, der kan klare selv store stød.«
Ifølge pressemeddelelsen fra Experian står byggevirksomheder for cirka 18 procent af alle konkurserne. Mene også i byggebranchen spår Bo Rasmussen om økonomisk fremgang i løbet af i år.