Ibrahim Haciosmanoglu opfordrer til øjeblikkelig udelukkelse af israelske hold fra alle turneringer.

Israelske hold skal udelukkes fra alle europæiske og internationale turneringer.

Sådan lyder det i et brev fra Ibrahim Haciosmanoglu, præsident i Det Tyrkiske Fodboldforbund (TFF), til nationale forbund samt Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa)

Han refererer til en "ulovlig" og "umenneskelig" situation i Gaza, der ifølge ham strider mod sportens værdier.

Han henviser desuden til en nylig undersøgelse foretaget af en uafhængig FN-kommission, der ifølge ham konkluderer, at Israel har begået folkedrab mod palæstinenserne i Gazastriben.

Også EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyens opfordring til sanktioner mod Israel bliver nævnt i Haciosmanoglus brev.

- Selv om sporten og fodbolden har positioneret sig som forsvarere af civiliserede værdier og fred, har de været tavse alt for længe. Det er tid til, at Fifa og Uefa handler. Israel skal straks udelukkes fra alle turneringer, skriver Haciosmanoglu ifølge det tyrkiske medie Fanatik.

Israels eneste hold i de europæiske ligaspil er Maccabi Tel Aviv i Europa League.

Klubben står til at møde FC Midtjylland på "hjemmebane" i Serbien 23. oktober.

I VM-kvalifikationen gæster Israel 11. oktober Norge.

Hans Natorp, der er formand i Danmarks Idrætsforbund (DIF), understregede forleden, at der er forskel på Israel og Rusland, der har invaderet Ukraine og er udelukket af mange forbund.

- Vi kommer ikke til at boykotte idrætsbegivenheder alene fra dansk idræts side. Hvis vi som sportens repræsentanter skal boykotte en anden nation, er det fordi, Danmark som nation klipper de diplomatiske forbindelser, handelsrelationer, kulturelle forbindelser og udvekslinger.

- Men sport er ikke en spydspids, man bruger til symbolpolitik. Sport er tværtimod en kulturel markør, som samler verdens nationer på tværs af uoverensstemmelser og forskellige syn på menneskerettigheder og demokrati og på tværs af kontinenter, sagde Natorp til Ritzau.

Ifølge flere medier - blandt andre The Times og nyhedsbureauet AP - tyder det lige nu på, at der snart vil blive taget stilling til en eventuel udelukkelse af Israel på et møde i Uefa.

/ritzau/