Den franske klub Evian er kendt for at være særdeles vild med danskere. Her slog Daniel Wass sit navn fast internationalt, mens Thomas Kahlenberg, Christian Poulsen og flere andre danskere har været forbi også.

Og endnu én dansker kunne have tilsluttet sig den hastigt voksende liste. HIKs kantspiller Nicklas Marloth har nemlig været besøg i den franske klub, der rykkede ud af den bedste række i sidste sæson.

Marloth skulle have været i Evian til på torsdag, og han ville ikke have kostet den franske klub noget, skulle de være interesseret i at tilknytte ham permanent. Men det er de ikke.

Klubben har allerede meddelt Marloth, at han ikke prøver at komme resten af ugen. De er alligevel ikke interesserede i danskeren.

HIKs sportschef, Christian Larsen, var ellers tidligere på dagen optimistik omkring danskerens muligheder.

»Marloth har haft et godt forår. Han scorede 10 mål bare i foråret, og han rykkede sig på mange parametre. Derfor er vi også helt okay med, at han vil prøve at se, om han kan klare sig på et højere niveau,« sagde Christian Larsen.