For anden nat i træk blev biler brændt af i København. Denne gang i Tingbjerg, hvor tre biler blev stukket i brand klokken 01 natten til søndag.
- De blev antændt med kun et minuts mellemrum, siger vagtleder Mogens Knudsen, Politigården.
Den første bil stod i lys lue på Ruten ud for 2. De to andre biler var sat i brand på Langbusvej 38. De er alle udbrændt, oplyser Københavns Brandvæsen.
Politiet har ingen anholdte eller spor i sagen.
- Det er formenlig nogle unge mennesker, som vil lave rav i gaden, siger vagtleder Mogens Knudsen.
Området ved Ruten i Tingbjerg har i år været præget af flere skyderier og unge indvandreres sammenstød med politiet.
Natten til lørdag måtte Københavns Brandvæsen slukke otte brændende biler på Nørrebro. Mellem kl. 21.44 og 23.44 blev de otte biler stukket i brand i området omkring Mjølnerparken og flere andre biler, som var parkeret i nærheden af brandene, fik brandskader.
- Vi kan ikke se noget mønster i, hvilke biler der bliver stukket i brand. Det virker helt tilfældigt, siger vagtleder Mogens Knudsen, Politigården.
