Fredag formiddag kan blive lidt af en skæbnestund fra Køge Festuge, der er i akut fare for at blive aflyst.

På et hastemøde skal de lokale politikere således her mødes med repræsentanter for den populære musikfestival.

Det skriver DR.

Og det er presserende.

For efter at Planklagenævnet i sidste uge gav naboer til Lovparken, hvor Køge Festuge afholdes, medhold i, at arrangementet strider mod lokalplanen, er fremtiden særdeles usikker bare få måneder inden årets udgave med navne som TV-2, Tessa, Jung og Gilli på plakaten.

Også politisk er der usikkerhed.

I byrådet er stemningen således splittet på midten, som SN.dk har beskrevet.

Socialdemokraterne, SF og Radikale Venstre støtter op om at give dispensation i år ved at igangsætte arbejdet med en ny lokalplan, der kan sikre Køge Festuge i de kommende år.

Det er partierne Venstre, Konservative og Frit Fællesskab dog imod.

Af den grund tegner det til en snæver afgørelse med stemmerne 14-13, hvor enhedslistens enlige byrådsmedlem, Niels Rolskov, ser ud til at få den afgørende stemme.

Han skulle endnu ikke have besluttet sig inden fredagens møde.

»Min vurdering er, at kan det ikke lade sig gøre i Lovparken, så bliver Køge Festuge ikke til noget i år, og i så fald tror jeg desværre også, at det vil være endegyldigt farvel til festugen, som vi kender den,« siger borgmester Marie Stærke (S) til Sn.dk om baggrunden for at lave lokalplanen om.

Modsat afvises det forslag altså af Venstres Ken Kristensen.

»Det er ikke den måde, jeg vil drive en kommune på. Jeg synes, at vi skal arbejde efter at finde et andet sted,« siger han til DR.

Fra Køge festuge har formand Per Bimmer meldt således ud oven på Planklagenævnets afgørelse:

»Vi er selvfølgelig skuffede over afgørelsen. Køge Kommune og vores eksterne rådgivere har hele vejen igennem vurderet, at vi var på rette kurs, » har han sagt:

»Men nu står det klart, at vi må finde en ny vej tilbage til Lovparken. Vi arbejder allerede tæt sammen med kommunen, så vi også i fremtiden kan samle Køge til fest – på et lovligt og bæredygtigt grundlag.«