Frankrigs statsråd skal se på mulighederne for at gennemføre et vidtrækkende burkaforbud i landet. Omkring 2000 kvinder vurderes at bære burka.
Frankrigs premierminister, Francois Fillon, har bedt landets øverste retsinstans om hjælp til udfærdigelsen af en lov imod brug af burka eller niqab. Det oplyser premierministerens kontor.
Fillon har skrevet til Statsrådet og bedt det om at "undersøge de juridiske muligheder for at indføre et forbud om at bære fuldt slør, som jeg ønsker skal være så bredtfavnende og effektivt som muligt".
Regeringens skridt kommer tre dage efter, at en rapport udarbejdet af det franske parlament opfordrede til et forbud mod den fulde tilsløring, der praktiseres blandt muslimske kvinder.
"Det fulddækkende slør er et problem for vores republik. Det er uacceptabelt. Vi må fordømme det," hedder det i rapporten, der er udarbejdet af en 32 medlemmer stor parlamentskommission.
Efter et halvt års høringer, anbefalede kommissionen så et forbud mod tilslørede ansigter i alle statslige institutioner og kontorer.
Ifølge det franske indenrigsministerium bærer færre end 2000 burka eller niqab. Halvdelen af dem bor i Paris-regionen og 90 procent af dem er under 40 år.
Blandt Frankrigs 60 millioner indbyggere er der massiv støtte for et forbud mod burka og niqab. En meningsmåling i forrige uge viste, at 57 procent af befolkningen går ind for et forbud.
/ritzau/AFP
