Moderen til kvinden, der har anmeldt den tidligere IMF-chef for voldtægt, hævder nu, at hun har dyrket sex med Strauss-Kahn.
Udsigten til et politisk comeback og en mulig præsidentpost for den tidligere IMF-chef Dominique Strauss-Kahn falmer nu yderligere.
Selvom der er sået tvivl om omstændighederne i den voldtægtssag i New York, der fik franskmandens karriere til at falde fra hinanden, fortsætter sexhistorierne om den tidligere IMF-chef.
Moderen til forfatteren og journalisten Tristane Banon, der efter voldtægtssagen i New York har anklaget Strauss-Kahn for at have forsøgt at voldtage hende i 2003, står nu frem og fortæller om en voldsom seksuel affære hun angiveligt havde med IMF-chefen tre år inden det påståede voldtægtsforsøg mod hendes datter, skriver Mail Online.
Læs også: Forfatter anmelder Strauss-Kahn for voldtægt
Selvom engangsaffæren mellem de to var frivillig, fortæller den i dag 65-årige Anne Mansouret til det franske magasin L’Express, at det var en meget voldsom oplevelse.
'Tog mig med en soldats voldsomhed'
- Han tog mig med en soldats voldsomhed, siger Anne Mansouret, der er formand for en regional afdeling af det franske socialistparti og en kendt fransk feminist.Affæren fandt angiveligt sted i et kontor hos Organisationen for Økonomisk Samarbejde og Udvikling i Frankrig, hvor den dengang 53-årige Strauss-Kahn arbejde som særlig rådgiver.
Læs også: Sagen mod Strauss-Kahn er ikke droppet
Anne Mansouret holdt mødet mellem de to hemmeligt, indtil hendes datter tre år senere fortalte, at Strauss-Kahn havde forsøgt at voldtage hende, da hun skulle interviewe ham til en bog, hun var i gang med skrive.
Konfronterede ekskonen
Anne Mansouret gik straks til Strauss-Kahn’s ekskone Brigitte Guillemette, der ifølge Anne Mansouret konfronterede eksmanden med beskyldningerne.- Jeg ved ikke, hvad der gik af mig. Jeg gik i seng med moderen, jeg mistede besindelsen, da jeg mødte datteren, forklarede han ifølge Anne Mansouret til ekskonen.
Hendes datter, Tristane Banon, har efterfølgende forklaret, at hun ikke gik til politiet dengang, fordi hun frygtede, det ville ødelægge moderens politiske karriere i socialistpartiet, som Strauss-Kahn også dengang var medlem af.
Anne Mansouret har afgivet forklaring til fransk politi, der i øjeblikket efterforsker voldtægtsanklagerne mod Strauss-Kahn. Strafferammen for voldtægtsforsøg i Frankrig er 15 år.
Problemerne for socialisterne tårner sig op
Som modsvar til anklagerne fra Tristane Banon, har Strauss-Kahn sagsøgt den 32-årige forfatter for injurier.Og som om de franske socialister ikke har nok problemer at kæmpe med, så er partiets mest prominente bejler til præsidentposten, Francois Hollande, løbet ind i juridiske problemer.
Han er netop blevet afhørt af fransk politi efter anklager om, at han allerede i 2003 kendte til det påståede voldtægtsforsøg af Tristane Banon uden at gøre noget ved det, skriver Mail Online.