Michael Jordan - det bedste, der nogensinde er sket for basketball - er tilbage på banen igen, når han sent tirsdag gør sit andet comeback i karrieren. ____simple_html_dom__voku__html_wrapper____>Den 38-årige Jordan skal forsøge at løfte det unge hold hos sin nye klub Washington Wizards, der åbner sæsonen mod New York Knicks i Madison Square Garden.

Forventningerne er spændt til bristepunktet hos både NBA, den amerikanske basketballliga, fans landet over og ikke mindst i Washingon, som er den nye hjemby, efter at Jordan spillede 13 sæsoner med Bulls i Chicago og var med til at hjemtage mesterskabstrofæet til klubben seks gange.

Jordan har holdt to pauser i sin professionelle karriere, første gang for at forsøge sig med baseball (en slags rundbold), hvilket hans atletiske kunnen trods alt ikke rakte til, anden gang efter at han i 1998 skaffede Chicago Bulls titlen med sit skud fra distancen i de sidste sekunder i den afgørende kamp mod Utah Jazz. Bulls stod da over for en omstrukturering.

Den unikke spiller, som med sin ekvilibrisme synes at høre til i højere luftlag, er en levende legende.

Han er fem gange kåret som ligaens mest værdifulde spiller, han har en gennemsnitlig score på 31,5 point, hvilket er NBA-rekord i ligakampe, og han er også solid i den defensive ende. Hvorfor sætte renommeet på spil i stedet for at nyde det sportslige otium på direktionsniveau i Washington Wizards, hvor han blev medejer og chef for basketballaktiviteterne efter seneste stop som NBA-aktiv.

"Det er en kløe, som det stadig er nødvendigt at kradse," forklarede Jordan på et pressemøde, efter at han for en god måned siden offentliggjorde en to-årig spillerkontrakt med Wizards. Hans løn har symbolsk størrelse, og under alle omstændigheder skænker han hele første sæsons hyre til ofrene for terrorangrebene i USA den 11. september. Han forlader samtidig de øvrige poster i klubben.

Michael Jordan sagde, at han ville prøve kræfter med basketball på højeste niveau igen, inden det er for sent, uanset alle advarsler fra presse og andre om, at han risikerer at miste sin aura som næsten overmenneskelig.

"Hvis jeg opnår noget med det, så er det fint. Hvis ikke, så har jeg fred med mig selv. Man kan ikke tage det fra mig, som jeg allerede har udrettet."

Jordan begyndte de fysiske forberedelser i sommer. Han smed næsten 15 kilogram og indledte baskettræning mod klassemodstandere som afløsning for den mellemliggende periodes spil på motionsplan. Den 25. september var budskabet om hans andet comback officielt.

Michael Jordan har været med i træningslejren i Wilmington, North Carolina, og har allerede været i aktion for Wizards i sin spillerdragt, som har en ny, blå farve, men det gammelkendte spillernummer, nemlig 23. Og at dømme efter træningskampene kan han stadig gøre sig gældende på topniveau, mens hans unge holdkammerater endnu mangler netop en af hans værdifulde kvaliteter, roen og rutinen.

Washington Wizards hørte før Jordans genkomst til blandt de dårligste i NBA. Holdet vandt kun 19 kampe i fjor og tabte hele 63.

"Vi er meget optimistiske og har en forventning om at klare os bedre end sidste år, men har ikke fastsat et bestemt mål," siger pressetalsmand Nick Brown fra Wizards' moderselskab, Washington Sports & Entertainment, til Ritzau.

"Vi alle begejstrede for at have Michael Jordan som spillende. Han er et forbillede og har enorm betydning. Han kan sammen med træneren forme holdet," tilføjer Brown.

Jordan var som basketballchef i Wizards selv med til at ansætte Doug Collins som træner.

"Jeg bliver en slags leder på banen," fortalte Jordan på pressemødet.

Træningskampene afslørede desuden, at Jordan næppe alene kan forvandle Wizards til et tophold.

De seneste års vinder, Los Angeles Lakers, er favorit til et nyt mesterskab. Wizards vandt to og tabte seks af forberedelsesmatcherne. Jordan gav glimtvise prøver på tidligere storhed. Han scorede i gennemsnit habile 22,3 point og tilførte holdet en stabilitet, som der er brug for meget, meget mere af.

Kernen af spillere udgøres af Richard Hamilton og Courtney Alexander, som ikke var i NBA, da Jordan spillede for Bulls, samt Kwame Brown, som er hentet fra high school-basketball.

Michael Jordans comeback følges med intens interesse af alle basketball-fans. De er nysgerrige efter at se, om han kan måle sig med den nye generation af NBA-stjerner, heriblandt Kobe Bryant, Vince Carter, Kevin Garnett, Tracy McGrady og Jerry Stackhouse.

Han står over for kometen Latrell Sprewell i åbningskampen mod Knicks og tørner allerede på lørdag ind i Allen Iverson, når Wizards spiller første hjemmekamp, som er mod Philadelphia 76ers.

Også Washington glæder sig over Michael Jordans beslutning om at stille op for byens hold. Det giver stolthed midt i en tid med miltbrandskræk og frygt for nye terrorangreb, efter at et kapret fly smadrede ind i Pentagon den 11. september.

Jordans comeback fungerer samtidig som en økonomisk indsprøjtning, viser erfaringen fra Jordans æra i Chicago.

"Byen kommer i fokus. Salget af billetter, merchandise og tv-rettigheder stiger voldsomt," siger Nick Brown fra Washington Sports & Entertainment.

I souvenirbutikken på Wizards' hjemmebane i MCI Center i Washington kan ekspedienten allerede præsentere spilletrøjer og andet udstyr med Jordans inskription, og efterspørgslen er massiv, oplyser han.

Butikken indgår i Modell's-kæden, som tilbyder "autentiske" Jordan-spilletrøjer til ca. 130 dollar (1080 kr.), mens en vellignende kopi koster 60 dollar (500 kr.).

Tv-selskaberne flokkes pludselig om bundholdet Wizards' kampe, og der er indgået givtige aftaler om landsdækkende transmission af en række af dem. Dette skyldes - som så meget andet - alene Michael Jordan-effekten.