Til salg-skiltene bliver revet og af jorden i et usædvanligt højt tempo i øjeblikket.
Boligsalget nåede nye højder i oktober, hvor der – selvom det normalt ikke er højsæson for boligsalg – blev solgt hele 8.189 boliger.
Det gør oktober 2024 til den bedst sælgende måned i 2024, og vi skal faktisk helt tilbage til efterdønningerne af det overophedede corona-boligsalg i marts 2022 for at finde en måned med så mange boligsalg i Danmark.
Det viser dugfriske handelstal fra Boligsiden.dk.
»Vi har haft nogle år med stærkt stigende inflation, og mange skulle finde en ny balance i privatøkonomien. Det kan have fået køberne til at udskyde beslutningen om at købe ny bolig,« siger Birgit Daetz, kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden, og fortsætter:
»Men stigende lønninger og større sikkerhed for, hvordan privatøkonomi og budgetter ser ud, kan have skabt den sikkerhed, der skulle til, for at køberne igen turde skrive under på købsaftalerne.«
Samtidig er renterne på boliglån faldet gennem 2024.
Det gælder både på realkreditlån – især flekslån – og boligbanklån, hvor der har udspillet sig en veritabel priskrig mellem bankerne.
Det har alt andet lige gjort det lidt billigere at finansiere et boligkøb og dermed sat skub i handelsaktiviteten.
Zoomer man ind på salget af ejerlejligheder, skal vi helt tilbage til maj 2021 for at finde en måned med flere salg end oktober i år, hvor der blev solgt hele 1.803 ejerlejligheder.
Den høje handelsaktivitet har også afspejlet sig i priserne. I oktober i år satte priserne på ejerlejligheder ny rekord. En gennemsnitlig lejlighed på 80 kvadratmeter koster nu 2.895.000 kroner.
Også huspriserne er steget. I februar 2023, hvor priserne sidst ramte bunden, kostede et gennemsnitligt hus på 140 kvadratmeter 2.237.000 kroner.
I oktober i år var det samme hus steget til 2.449.000 og er dermed blot 55.000 fra den hidtidige prisrekord på huse i juni 2022, hvor et gennemsnitligt hus på 140 kvadratmeter kostede 2.504.000.
I flere kommuner, for eksempel Københavns Kommune, slog priserne rekord i oktober. I Københavns Kommune koster et gennemsnitligt hus på 140 kvadratmeter nu 7.747.000 kroner.
Hvordan er det nu lige, man får styr på forskudsopgørelsen, så man undgår ubehagelige overraskelser, når ens endelige skatteregnskab bliver gjort op?
Det guider skattechef hos Skatteguiden Cecilie Frandsen til i det seneste afsnit af Spar kassen.
Lyt med på Spotify, Apple Podcast eller herunder: