Michael Laudrup og Swansea forstærker sig på back-positionerne ved at hente hollandske Dwight Tiendalli på en tre-årig kontrakt.

Den hollandske back Dwight Tiendalli blev allerede hentet til Swansea i september sidste år på en et-årig kontrakt. Her nåede han at optræde 25 gange for waliserne, men parterne blev ikke enige om en forlængelse, og Tiendalli så ud til at rykke videre i karrieren.

Nu har Swansea tilsyneladende ombestemt sig og hentet Dwight Tiendalli, der dækker både venstre og højre side i forsvaret, på en tre-årig kontrakt.

Kuriøst nok er han hentet, fordi forsvarsspilleren Neil Taylor skal sidde ude i halvanden måned med en skade i låret. Det var samme Taylor, som Tiendalli i første omgang blev hentet ind som erstatning for, da Neil Taylor brækkede anklen sidste september.

- Jeg er meget glad for at have underskrevet kontrakten. Jeg havde en stor oplevelse her sidste sæson, og jeg nyder at være tilbage. Det tog lidt længere at færdiggøre kontrakten, end jeg havde ventet, men min tanke var hele tiden at skrive under med Swansea, siger Dwight Tiendalli til klubbens hjemmeside.