Ståle Solbakken bliver nu genstand for ny biografi, men han vil ikke selv bidrage til bogen

Ståle Solbakken har i en alder af 42 år oplevet mere end de fleste. Professionel fodboldspiller i udlandet, døden nær på træningsbanen, frelser som træner i norske HamKam og i aften har han så muligheden for at føre FCK helt op i den europæiske fodboldtop.

Derfor har der været rift om at portættere Solbakken på bogform, og nu har en tidligere FCK-chef så fået chancen for at skrive historien om Ståle.

Det er ifølge norske VG den tidligere administrerende direktør i FC København Dan Hammer, der skal til tasterne. Hammer blev i august fyret som direktør i PARKEN Sport & Entertainment efter to år på posten.

Hovedpersonen selv undrer sig noget over, at der er interesse for at udgive en bog om ham, og han har ikke tænkt sig at medvirke.

- Jeg har ingen interesse i at bidrage til en bog om mig selv. Jeg har ikke tid til det, og udover det føler jeg, at det er alt for tidligt at der skal skrives en bog nu, siger Solbakken til VG.

Solbakken har også gjort det klart, at han har tænkt sig at sætte foden i jorden, hvis forfatteren tager kontakt til nordmandens familie og venner. Han føler sig dog fortrøstningsfuld over at det en mand, der kender FCK indefra, der skal skrive bogen.

Solbakken har kun ét ønske for den kommende bog: At Hammer går med til, at 25 procent af overskuddet fra bogen skal gå til barndomsklubben Bryne.

- Og det håber jeg han gør. Udover det står jeg ikke inde for noget af indholdet i bogen, siger Solbakken.

Ståle Solbakken regner ikke med, at der med bogudgivelsen vil vælte skeletter ud af skabet.

- He-he, nej. Så er jeg nok den, der bliver mest overrasket, siger Solbakken.