Hov, giv os lov at afspille artiklen. Den er klar, når du har klikket 'Tillad alle'
Brøndby er ude af den danske pokalturnering med et skuffende 0-1-nederlag på hjemmebane til Sønderjyske.
Sønderjyske stod for en stor pokaloverraskelse, da holdet onsdag aften slog Brøndby ud med en 1-0-sejr.
Med sejren er Sønderjyske videre til kvartfinalen. Og Brøndby, der har stået i tre pokalfinaler i træk, er dermed ude af Sydbank Pokalen.
Kampen stod til at skulle spilles onsdag klokken 18, men opgøret blev udskudt, da Sønderjyske var forsinket på grund af en trafikulykke på Storebæltsbroen.
Sønderjyske-angriberen Mart Lieder scorede kampens eneste mål, da han udnyttede et kontraangreb på flot vis.
Christian "Greko" Jakobsen opsnappede bolden og sendte Lieder af sted i en duel med Brøndby-stopperen Andreas Maxsø.
Den hollandske angriber verfede Maxsø væk og viste målnæse, da han kom ind i feltet og prikkede bolden forbi Brøndby-keeper Marvin Schwäbe.
Brøndby pressede på for at fremtvinge en udligning og fik en god chance i slutminutterne.
Men Brøndbys offensive profil Simon Hedlund valgte at aflevere i stedet for at afslutte selv, og det skulle svenskeren nok ikke have gjort, da det hele løb ud i sandet.
Sønderjyske holdt godt fast i bolden til slut, og Brøndby var ikke i stand til at svare igen.
/ritzau/
Genoplev kampen i LIVE-bloggen her: