Holland har gang i de sidste forberedelser frem mod VM-slutrunden. Onsdag spillede 'Oranje' testkamp mod Wales. I kampen skete én af de ting, der bare ikke må ske, otte dage før en slutrunde bliver sparket i gang. Holdets store stjerne Robin van Persie måtte udgå med en skade.

Manchester United-spilleren begyndte kampen på banen og spillede også første halvleg til ende. Men da hollænderne kom ud til anden halvleg, var Robin van Persie blevet i omklædningsrummet.

Tidligere på sæsonen har angriberen haft problemer med en skade i lysken, og det skulle være den skade, der nu er sprunget op igen. Van Persie selv understreger dog, at man ikke skal lægge det store i udskiftningen:

- I behøver ikke være urolige. Jeg havde bare lidt ondt i min lysken. Jeg vil ikke engang kalde det en skade. Udskiftningen var kun en sikkerhedsforanstaltning, fordi kampen i næste uge er vigtigere, sagde han efter kampen med henvisning til VM-kampen mod Spanien næste fredag.

Samme melding kommer fra holdets træner Louis van Gaal, der dog samtidig erkender, at van Persie ikke kunne spille videre:

- Udskiftningen var for at være på den sikre side, men det var selvfølgelig ikke uden grund, at han blev skiftet ud.

I slutningen af maj var uheldet også ude i den hollandske VM-trup. Dengang pådrog en anden af holdet store profiler, Rafael van der Vaart, sig en skade i læggen under en træning, der siden tvang ham til at melde afbud til VM. 

Holland vandt testkampen mod Wales med 2-0 på mål af Arjen Robben og Jeremain Lens.