En amerikansk betjent var godt og grundig sur, da kåde folk kastede snebolde efter hans Hummer. En uskyldig sneboldskamp tog en voldsom drejning, da en amerikansk betjent tog stærke midler i brug for at stoppe snedysten. Betjenten trak nemlig sin tjenestepistol, da der midt i en massiv sneboldskamp i Washington i USA blev kastet snebolde efter hans Hummer.

Han steg ud af bilen og trak en pistol, som han dog hele tiden holdt rettet mod jorden. Den ellers glade menneskemængde blev noget chokeret, og panikken steg, da flere råbte: "Han har en pistol".

Uheldigvis for betjenten blev optrinnet optaget på video, og derfor får det sandsynligvis også konsekvenser for betjenten.

- Det er totalt utilstedelig opførelse. Sådan må en betjent aldrig reagere, siger politidirektøren i Washington, Cathy Lanier.

Også de glade sneboldskastere finder betjentens opførsel mærkelig.

- Man tager simpelthen ikke en pistol med til en sneboldskamp, det gør man bare ikke, sagde en af dem, der havde kastet med snebolde.

Konfrontationen mellem den ophidsede betjent og de sneboldkastende ungersvende endte først, da andre betjente kom og dyssede alle ned.