I midten af august kom det ud, at eksminister Mai Mercado (K) har fået konstateret brystkræft.

Nu fortæller hun i et Facebook-opslag, at hun onsdag har mødtes med sine kræftlæger, som fortæller, at hun har den mest aggressive form for kræftceller.

Mai Mercado forklarer samtidig, at det har været svært at holde kampgejsten oppe efter meldingen.

»I dag er kampgejsten lige sat på pause. Jeg er træt. Jeg er overvældet over, hvor omfattende et program jeg rent faktisk skal igennem med medicin, der skal tages både før og efter kemo,« skriver hun i opslaget.

Eksministeren understreger dog, at hun forventer at finde kampgejsten frem igen – og kæmpe videre mod kræften.

Grundet kræftforløbet er Mai Mercado sygemeldt fra Folketinget på ubestemt tid. Hun fortalte første gang om sin kræftsygdom i et Facebook-opslag i midten af august.

Her forklarede hun, at hun er vant til at kæmpe i politik – men at hun nu skal kæmpe for sit liv.

»Det hele startede med, at jeg mærkede en knude i brystet den sidste dag på ferien. Der er desværre en overrepræsentation af brystkræft i min familie, så jeg bliver i forvejen tjekket én gang om året,« skrev Mai Mercado i opslaget og fortsatte:

»Og det var kun tre måneder siden sidste mammografi og ultralyd, hvor der ingenting var at se.«

Mai Mercado var børne- og socialminister fra 2016 til 2019.