Den berømte titel som ‘godfather’ er nu fortid blandt mafiaens ledere på Sicilien. Det har biskoppen i Monreale besluttet som et af flere tiltag mod mafiaens tilknytning til den katolske kirke.

Snart må den italienske mafia finde et andet kaldenavn end det, vi altid har kendt dem under. ‘Godfather’ er nemlig blevet forbudt i et af de mest mafia-hærgede områder på Sicilien gennem tiden.

Den katolske biskop i området Monreale nær Palermo på Sicilien, Michele Pennisi, har forbudt mafiafolk at være gudfædre ved dåb. Dermed fjerner biskoppen muligheden for, at mafiaen i fremtiden bliver en faderfigur for unge mennesker i religiøs forstand - unge mennesker, der ikke selv har valgt at blive indrullet i en mafiaklan.

RB PLUS Præst: Mafiafolk skal ikke være godfathers- - ARKIVFOTO 1972 af Marlon Brandon i filmen Godfather- - Se RB 20/3 2017 08.03. Slut med at få titel af godfather blandt mafiafolk i Monreale på Sicilien. Den lokale præst forbyder mafiagangstere at smykke sig med religiøs respekt.. (Foto: HO/Scanpix 2017)
RB PLUS Præst: Mafiafolk skal ikke være godfathers- - ARKIVFOTO 1972 af Marlon Brandon i filmen Godfather- - Se RB 20/3 2017 08.03. Slut med at få titel af godfather blandt mafiafolk i Monreale på Sicilien. Den lokale præst forbyder mafiagangstere at smykke sig med religiøs respekt.. (Foto: HO/Scanpix 2017) Foto: HO
Vis mere

»Mafiaen har altid taget udtrykket ‘gudfar’ fra kirken, så cheferne får en snert af religiøs respekt, men de to verdener er i virkeligheden er helt uforenelige,« siger biskoppen.

Forbuddet gælder nu i området omkring Palermo, hvor også den berygtede by Corelone ligger - den hævnfyldte landsby, som er fødested for Don Corleone fra Francis Coppolas filmklassiker ‘Godfather’.

Beslutningen om det nye forbud på egnen kommer, efter biskoppen i sidste måned langede ud efter en lokal præst. Præsten havde nemlig tilladt, at Giuseppe Riina måtte være gudfar ved sin nevøs dåb. Giuseppe Riina er søn af en af de mest frygtede mafialeder nogensinde i Siciliens historie, nemlig den tidligere leder af klanen ‘Cosa Nostra’, Toto Riina. Guiseppe Riina bliver i øjeblikket holdt i en form for husarrest i Padova i det nordlige Italien, men til ceremonien fik han lov at besøge sin fødeby Corleone, der er det historiske magtcentrum for faderens kriminelle imperium.

Giuseppe Salvatore Riina, søn af Salvatore 'Toto' Riina, fik lov at være gudfar for sin nevø, hvilket har ført til hård kritik af den lokale præst. EPA/LANNINO
Giuseppe Salvatore Riina, søn af Salvatore 'Toto' Riina, fik lov at være gudfar for sin nevø, hvilket har ført til hård kritik af den lokale præst. EPA/LANNINO Foto: LANNINO
Vis mere

Biskop Pennisis udtalelser lægger sig tæt op af Vatikanets holdning. I 2014 udtalte Pave Frans, at alle mafiosoer automatisk er ekskommunikeret fra den katolske kirke.

En lille dør til kirken er dog stadig åben, fordi biskop Pennisi understreger, at mafiafolkene altid kan bede om tilgivelse:

»Hvis nogen af dem indrømmer deres ugerninger og beder om tilgivelse for deres synder, så kan vi tale om en konvertering,« siger Michele Pennisi.

For år tilbage fik biskoppen en strøm af dødstrusler, efter han forbød religiøse begravelser for mafiaens folk.

 

De værste ‘Godfathers’

Salvatore ‘Toto’ Riina (1930 - )

ARKIVFOTO 2008 af Salvatore Riina, der forlader et fængsel i Sulmona i Italien (Foto: STRINGER/Scanpix 2017)
ARKIVFOTO 2008 af Salvatore Riina, der forlader et fængsel i Sulmona i Italien (Foto: STRINGER/Scanpix 2017) Foto: STRINGER
Vis mere

Lederen af Cosa Nostra (‘vores sag’) på Sicilien er hjernen bag rædsel og skræk i store dele af Italien. Efter to dommere i 1980’erne fik fængslet og anklaget flere end 400 personer med forbindelser til mafiaen, henrettede mafiaklanen flere politikere, embedsmænd, politifolk, anklagere og dommere. Det førte til anholdelsen af Riina i 1993, hvorefter mafiaen svarede igen ved flere store terrorangreb i hele Italien.


Al ‘Scarface’ Capone (1899 - 1947)

Al Capone (1899-1947), også kendt som 'Scarface' var en af de mest frygtede mafiabosser i hele verden. . ©Farabola/Leemage
Al Capone (1899-1947), også kendt som 'Scarface' var en af de mest frygtede mafiabosser i hele verden. . ©Farabola/Leemage
Vis mere

Ingen mafia-liste uden Al Capone. Den amerikansk-italienske superboss stod bag Chicago-foretagendet ‘Outfit’, og han var skyldig i alle former for ulovligheder. Både hazardspil, prostitution, narkosmugling og salg, røverier, afpresning og en lang liste af mord. På Valentinsdag i USA i 1929 stod han bag syv likvideringer fra en rivaliserende bande, men i sidste ende blev han fældet af skatteunddragelse. Den lange liste af forbrydelser kunne aldrig bevises, og derfor fik han kun syv et halvt år bag tremmer for rod i skattepapirerne.

John Gotti (1940 - 2002)

Mafiaboss John Gotti blev også kendt som 'Teflon Don', da alle retssager mod ham prællede af. Det viste sig dog, at det skyldtes bestikkelse af juryen og intimidering af vidner
Mafiaboss John Gotti blev også kendt som 'Teflon Don', da alle retssager mod ham prællede af. Det viste sig dog, at det skyldtes bestikkelse af juryen og intimidering af vidner Foto: missing
Vis mere

John Gotti var en amerikansk-italiensk gangster. Han var leder af Gambino-familien i New York og var en af de mest magtfulde og farlige mafialedere nogensinde. Han havde en flamboyant og udadvendt personlighed og nød rampelyset fra medierne. I løbet af 1980’erne blev han også kaldt ‘Teflon Don’, fordi han blev frifundet i tre retssager, men det blev senere afsløret, at der var tale om bestikkelse af juryen og dødstrusler mod vidnerne. I sidste ende var det hans medsammensvorne, Salvatore Gravano, der fik ‘Teflon Don’ dømt. Han fik en livstidsdom for flere ulovligheder, herunder fem mord.

Bernardo Provenzano (1933 - 2016)

Bernardo Provenzano blev anholdt 11. april, 2006 efter 43 år i skjul. REUTERS/Marcello Paternostro
Bernardo Provenzano blev anholdt 11. april, 2006 efter 43 år i skjul. REUTERS/Marcello Paternostro Foto: STRINGER/ITALY
Vis mere

Efter 43 år på flugt og i skjul blev Bernardo Provanzano fanget og fængslet i 2006. Sammen med Salvatore ‘Toto’ Riina stod han bag massemord på rivaler, politifolk, anklagere og dommere, der var ude efter Cosa Nostra. Ikke kun kirkegården i Corleone var fyldt, men alle steder han gik, lå et spor af lig efter ham. Derfor blev han også kaldt ‘Traktoren’, fordi han mejede folk ned på sin vej. Efter ‘Totos’ fængsling i 1993 overtog han magten fra sit skjulested og gjorde mafia-firmaet en smule mindre blodigt ved at række ud til flere rivaliserende klaner. Dermed fik han også sit nye tilnavn ‘The Accountant’ eller Revisoren. Han havde magt over alle klaner og styrede et blodigt og magtfuldt skakspil i hele Italien.