Rækken af terrorangreb i Europa kan være resultatet af den vellykkede bekæmpelse af Islamisk Stat.

Det er en af forklaringerne blandt EU's udenrigsministre på de mange terrorangreb i Europa i den seneste tid, lyder det fra den danske udenrigsminister, Anders Samuelsen (LA).

»En af teorierne går på, at jo mere vi vinder frem på landjorden, jo mere skal vi også være forberedt på, at der kommer nogle desperate anslag i den anden retning,« siger Anders Samuelsen og tilføjer:

»For det er en måde at gøre opmærksom på sig selv på, siger han efter et møde med EU's udenrigsministre i Luxembourg mandag.«

Mikkel Storm Jensen, major hos Forsvarsakademiet med speciale i mellemøsten og militær strategi, fortæller, at Islamisk Stat allerede for et års tid siden begyndte at opfordre tilhængere til at operere på egen hånd i deres lokalområder. Han kalder terroranslagene for et røgslør, der dækker over, at Islamisk Stat er ved at være tvunget i knæ.

»Jo mere de får kniven på struben i Irak og Syrien, desto mere desperate bliver de efter at fjerne opmærksomheden. Angrebene giver et indtryk af international kontrol og handlekraft, og det sælger billetter hos dem, der overvejer at melde sig under fanerne. Selvom det går skidt,« siger Mikkel Storm Jensen til BT.

Om terroranslagene i den nærmeste fremtid vil tage til i styrke, er ifølge Mikkel Storm Jensen svært at forudse. Han siger dog, at Islamisk Stats arbejdsmetoder udgør en stor risiko.

»Med Islamisk Stat kan du have en tilfældig biltyv eller narkohandler, som det pludselig går op for, at hvis det, der står i Koranen er rigtigt, så kommer han i helvede, når han dør,« siger Mikkel Storm Jensen og tilføjer:

»Islamisk Stat fortæller ham så via internettet, at han kan få øjeblikkelig tilgivelse for alle sine gerninger, hvis han går ud og sprænger vantro i luften. Så efterlader ex-narkohandleren et Facebook-opslag, hvor der står, at de sværger troskab til Islamisk Stat og går ud og begår sin terrorhandling lige efter. Det er en kommunikationslinje, der er svær at samle op på for efterretningstjenesterne,« siger Mikkel Storm Jensen.

Irak i fokus

På mødet diskuterede ministrene da også bekæmpelsen af netop Islamisk Stat. Her er fremtiden for Irak lige nu i fokus, fordi byen Mosul snart ventes at blive befriet for den islamistiske, militante organisation.

Den irakiske regering har anmodet EU om ekstra støtte til den irakiske sikkerhedssektor. Men på mødet mellem ministrene blev det ikke endeligt besluttet, om en sådan hjælp skal gives.

I en pressemeddelelse lyder det, at EU overvejer at indsætte et rådgivningshold, der kan yde assistance.

Ifølge Anders Samuelsen lægges der dog fra dansk side vægt på, at det internationale samfund må træde til for at underbygge freden.

»Vi understreger fra dansk side, at vi skal være opmærksomme på, at en ting er at vinde krigen. En anden ting er at vinde freden« siger han.

Foruden terrorbekæmpelse og Irak diskuterede ministrene cybertrusler og forholdet mellem EU og Nato. Samtidig har de netop påbegyndte brexit-forhandlinger ligget latent under hele dagens møde.

Men blandt ministrene er der ikke en klar fornemmelse for, hvordan forhandlingerne vil gå, siger Anders Samuelsen.

»Det er ikke til at forudse. Lige nu er det meget på overskriftsniveau, hvor alle siger, at de er interesseret i at finde en god løsning.«

»De konkrete forhandlinger må vise, om det også holder,» siger udenrigsministeren.