En spytklat på et fortov giver nu efter alt at dømme et vildt gennembrud i en ellers uopklaret drabssag helt tilbage fra 1988. 

Det skriver CBS News.

James Holloman – der i dag er 65 år gammel – er blevet anholdt for mordet på Karen Taylor, der var 25 år gammel, da hun blev myrdet i Boston i 1988. 

Karen Taylor blev dræbt i sit hjem. Stukket 15 gange med kniv. 

Karen Taylors mor ringede til sin datters hjem i 1988 og fik fat i Karen Taylors lille treårige datter. Hun fortalte, at hendes mor sov, og hun ikke kunne vække hende. 

Sandheden var langt mere grusom. 

Tilbage i 1988 fandt man rester af dna på gerningsstedet. Det var på en cigaret, en sweater og under Karen Taylors fingernegle. 

Sidste år matchede man den ukendte dna-profil til en spytklat, som James Holloman havde efterladt på fortovet ude foran sit hjem. 

Hollomans advokat udtaler, at han tvivler på at spytklatten vil kunne knyttes endeligt til mordet i 1988. 

Det vil den kommende retssag gøre os klogere på.