Med udrulningen af det nye styresystem til iPhone og iPad har Apple været i gang med et omfattende redesign, der både vækker glæde og negative reaktioner.

For første gang siden lanceringen af den første iPhone har teknologigiganten Apple rullet en større, omfattende opdatering af mobilstyresystemet iOS ud til brugerne af enheder som iPhone og iPad.

I aftes, dansk tid, blev den nye version iOS7 tilgængelig og har allerede affødt mange reaktioner - både på den positive og negative side.

Mens teknologisiden Wired kalder det nye styresystem »gorgeous« - eller smukt på dansk og beskriver det som et »wow« og et mere moderne look fra Apple-designguru Jonathan Ive, er der også flere steder kritik af, at iOS7 på mange måder blot er kommet med funktioner, der allerede findes på smartphones med det konkurrerende styresystem Android fra Google.

Herunder blandt andet en ny funktion, der gør det muligt hurtigt at tilgå kontrolrummet ved at »svimpe« med fingeren på telefonen i stedet for at skulle klikke flere gange for at komme frem til indstillinger.

Det hidtidige styresystem, der kom på markedet sammen med den første iPhone-telefon i 2007, har gennemgået flere opdateringer gennem årene, men først nu har Apple taget skridtet til at  gennemføre et større redesign af softwaren, der da umiddelbart også ændrer smartphonetelefonerne fra teknologigiganten ganske omfattende.

Alt fra typografi til enkelte apps

Teknologinyhedssiden Cnet.com beskriver det nye styresystem som et radikalt nyt udseende fra Apple, der har ændret alt fra typografi, farver og ikoner til nye navigationsmuligheder samt ændringer i flere af selskabet egne applikationer.

»Mens der er er et par bemærkelsesværdige nye funktioner i iOS7, er den nye brugergrænseflade langt den mest dybtgående ændring af dem alle. Apples øvrige nye funktioner er mindre innovative i forhold til, hvad konkurrenterne allerede tilbyder, men gør mange hverdagsfunktioner på smartphones lettere - og så snart folk vænner sig til det nye look, skal det nok give nyt liv til et ellers forslidt styresystem,« skriver skriver Cnet i anmeldelsen af det nye styresystem.

Heri nævnes blandt andre den nye, lette adgang til kontrolpanelet, som kan tilgås ved at »swipe« direkte på skærmen i stedet for at skulle trykket flere gange for at komme frem til indstillinger. Ligesom automatisk opdatering af apps, Apple nye fildelingssystem AirDrop og iTunes Radio til streaming af musik, som dog kun er tilgængelig for amerikanske brugere. 

Facebook og Twitter i nyt udtryk

Sammen med en større make over på designfronten fra Apple side er flere udviklere af apps til Apple-enheder også kommet med opdateringer af deres apps, så de matcher det nye design - og i nogle tilfælde kommer med ændringer blandt i måden, man navigere i applikationerne.

Det har blandt andre det sociale netværk Facebook gjort og rykket lidt rundt på navigationen i app'en til iOS7. Ögså mikroblogtjenesten Twitter kommer med et helt nyt look i opdateringen af tjenestens app til det nye styresystem fra Apple.

Apple egnes apps har som en del af det nye design naturligvis også en fået en overhaling, der af nogle beskrives som fint og let, mens andre er mere skeptiske og kalder det »børneagtigt«.

Apps som kalender, lommeregner, mail, sms og flere af de klassiske medfølgende apps er også blevet frisket op i samme stil som den overordnede brugergrænseflade, mens eksempelvis Safari-browseren er blevet ændret mere markant. Den kommer med en ny måde at se flere browservinduer på, så man visuelt kan bladre mellem dem, mens de vises på samme tid. Mens apps til at tilgå e-mail og sms'er også er blevet ændret.

Der er flere techmedier og -blogs, som har samlet lister over apps, der allerede ser flotte ud i det nye styresystem iOS7. Mashable nævner eksempelvis apps som Twitter-app'en Twitterrific, den sociale tjeneste Aboutme.com og nyhedslæser-app'en Instapaper, mens Apple selv i appbutikken App Store har samlet apps, der er designet til iOS7.