Midt- og vestjyderne er ifølge nye tal indehavere af en danmarksrekord, de færreste vil have lyst til at prale af.
Politikredsen for Midt- og Vestjylland er nemlig den kreds i landet, hvor der bliver rejst flest sigtelser for spirituskørsel og spritulykker med dødelig udgang.
Det skriver TV Midtvest.
I 2023 blev der i det midt- og vestjyske i alt rejst sigtelser for spirituskørsel 830 gange.
Til sammenligning ligger politikredsen med næstflest sigtelser – Københavns Politi – på 636 sigtelser.
»Vi har rigtigt, rigtigt mange, som er afhængige af et motorkøretøj for hver dag at kunne komme fra A til B. Og vi må bare sige, at midt- og vestjyderne tager alt for mange chancer med at køre bil eller knallert, når de har drukket, og det er vi kede af,« siger politikommissær Jørgen Christensen, der er leder af færdselsafdelingen ved Midt- og Vestjyllands Politi.
Jørgen Christensen siger dog samtidig, at man ikke nødvendigvis kan konkludere, at det stigende antal sigtelser betyder, at der er flere end tidligere, der kører spirituskørsel.
Stigningen kan ifølge politikommissær også skyldes en styrket indsats på området fra politiets side.
Ifølge tal fra Vejdirektoratet blev der fra 2019 til 2023 dræbt i alt 157 personer i spritulykker.