455 mia. kr.

Så mange penge er der blevet skåret af Ørsteds markedsværdi, siden aktien toppede i starten af 2021 med en markedsværdi på 568 mia. kr. Tidligt tirsdag eftermiddag ligger selskabet med en markedsværdi på 113 mia. kr.

Måske sidder man ikke altid og har ondt af ejerne af en bestemt aktie, når de taber penge på deres sats i de finansielle markeder, men tirsdag bør kursfaldet i Ørsted gøre en smule ondt på den brede danske befolkning. 

Den største ejer af Ørsted er nemlig dig og mig. Den danske stat ejer som hovedaktionær 50,1 pct. af Ørsted. 

Den danske stat - og dermed de danske skatteydere - har altså tabt 232 mia. kr. på sit ejerskab af Ørsted siden januar 2021, hvor selskabets nuværende topchef, Mads Nipper, overtog posten.

I perioden har Ørsted tabt omkring 80 pct. af aktionærværdien.

Selskabet har været i krise i flere år nu, og tirsdag blev tilstanden forværret, da selskabet mandag aften meldte ud, at det har nedskrevet værdien af flere projekter i USA. 

Nedskrivningen lyder på 12,1 mia. kr.

Den nyhed har fået en rigtig dårlig modtagelse på aktiemarkedet, hvor investorerne straffede Ørsted-aktien prompte. 

I skrivende stund er aktien faldet med mere end 13 pct tirsdag.