To pct. - eller hvad der svarer til 100.000 danskere - mener, at de har købt hælervarer inden for de sidste tre år, og hver fjerde dansker vil ikke afvise, at de har købt stjålne varer uden at vide det. Det viser en ny undersøgelse fra Det Kriminalpræventive Råd.
'Ingen stjæler uden hæler'. Sådan lyder det fra Justitsministeriet, politiet, Det Kriminalpræventive Råd, forsikringsbranchen og internet-steder, som er gået sammen for at stoppe danskernes hælerivaner
To pct. - eller hvad der svarer til 100.000 danskere - mener, at de har købt hælervarer inden for de sidste tre år, og hver fjerde dansker vil ikke afvise, at de har købt stjålne varer uden at vide det. Det viser en ny undersøgelse fra Det Kriminalpræventive Råd.
Hæleriet er problematisk i sig selv, men er samtidig en af drivkræfterne bag et meget større samfundsproblem - de mange indbrud i danske hjem, for hvis man kan stoppe hæleriet, kan man samtidig reducere antallet af tyverier, mener Det Kriminalpræventive Råd.
- Vi har i årevis jagtet tyvene, men det har ikke haft den ønskede effekt. Derfor retter vi nu opmærksomheden mod hælerne. Hvis folk stopper med at købe hælervarer, kan vi nedbringe antallet af tyverier kraftigt. For hvorfor stjæle, hvis man ikke kan sælge sine tyvekoster?, siger juraprofessor og formand for Det Kriminalpræventive Råd, Eva Smith, som mener, at der sker uforholdsmæssigt mange indbrud i Danmark, hvis vi sammenligner os med vores nabolande.
Holdningsændring og præventive tiltag
Ifølge Eva Smith er det vigtigt, at folk forstår præcis, hvor stort et samfundsproblem hæleri er, hvis man skal hæleriet til livs.
- Det handler i høj grad om at ændre folks holdning til hæleri fra ikke at være så slemt. Derfor har vi valgt en række præventive tiltag, som skal gøre folk bevidst eom, hvilken negativ effekt det har på samfundet, når de køber stjålne varer, forklarer Eva Smith.
Det Kriminalpræventive Råd er gået sammen med justitsministeren, politiet og forsikringsbranchen med en samlet indsats mod hæleri. Foruden oplysning og kontrol tæller indsatsen også en markant skærpelse af straffen for hæleri, som trådte i kraft fra den 1. januar 2011.
»Der skal sættes konsekvent ind over for den asociale tendens, hvor folk køber hælervarer, hvilket er hvorfor bødestraffen for groft uagtsomt hæleri skærpes markant. Vi håber på, at vi med højere straffe kan få folk til at tænke sig om, inden de køber en vare, som de burde vide var stjålet. Skærpelsen er en del af den samlede pakke, vi lancerede sidste år, som skal nedbringe antallet af indbrud i danske hjem,« forklarer justitsminister Lars Barfoed.
Både bøde og fængsel
I praksis lægger lovændringen op til, at både bødestraf og fængsel for groft uagtsomt hæleri hæves. Tidligere ville det udløse en bøde på omkring 1.000 kr., hvis man købte en stjålen computer til en værdi af 7.200 kr. Men med de nye regler stiler man mod bøder på 10.000 kr., hvis man eksempelvis køber en stjålen computer eller cykel til en værdi på over 8.000 kr. Der er altså tale om en meget markant stigning, som kan gøre ondt i lommen på de 100.000 danskere, som de sidste tre år har købt hælervarer.
Men de nye regler risikerer også at ramme den fjerdedel at befolkning, som ikke kan afvise, at de er kommet til at købe hælervarer, hvis købet anses som groft uagtsomt. Og særligt på nettet er det let at komme galt af sted. Her står anonyme sælgere klar med gode tilbud på computere, cykler og iPhones. Men hælervarerne kan sagtens undgås.
For godt til at være sandt
- Det handler om at bruge sin sunde fornuft. Hvis det er for godt til at være sandt, så kan der være noget om det. Hold øje med, om der er sammenhæng mellem pris og kvalitet, og bed altid om en kvittering. Er du det mindste i tvivl, så mød altid sælger personligt på hans adresse, forklarer kommunikationschef hos Den Blå Avis, Simon Karsø, som opfordrer til, at man retter henvendelse til politiet, hvis man ser en annonce, som ser alt for mistænkelig ud.