New York har fra i dag skærpet en i forvejen stram rygelov, der vil forhindre rygning på en lang række offentlige steder. Forbuddet forventes at brede sig til andre lande, herunder Danmark.
Borgmesteren i New York, Michael R. Bloomberg, har sammen med byrådsmedlemmerne vedtaget, at rygning i parker, på strande og på fodgængerstrækninger i indre dele af Manhattan, herunder området omkring Times Square, skal være ulovligt.
- Til sommer kan New Yorks beboere indånde renere luft, når de tager til parker og strande, og de vil ikke blive mødt af rekreative områder sølet til af cigaretskodder, siger Michael R. Bloomberg.
Personer, der vælger ikke at overholde den nye rygelov, risikerer at få en bøde på 50 dollars, hvilket svarer til ca. 270 kroner.
For næsten ti år siden var New York en af de første byer i verden, der indførte et rygeforbud på restauranter, barer og i offentlige bygninger. Reglerne har siden spredt sig til mange andre lande, herunder Danmark, der i 2007 indførte lignende restrektioner for rygerne.
Derfor forudser Morten Grønbæk, direktør i Statens Institut for Folkesundhed, at det kun er et spørgsmål om tid, før vi ser en lignende lovændring i Danmark.
- Det er tydeligt, at alt hvad der foregår på tobaksområdet er startet i USA, og det giver uden tvivl en afsmittende effekt i Danmark. Det vil nok komme op at vende her i Danmark om mellem 5 og 10 år, forudser Morten Grønbæk.
Han synes, det er en god idé at indføre rygeforbud på offentlige steder, og ser frem til, at en lignende debat kommer til Danmark.
- Det er helt bestemt et skridt i den rigtige retning, og det vil også være en hjælp til rygerne. Man kan jo vende det om og spørge: Er der nogensinde nogen, der er stoppet, og har fortrudt det, eller har fået det værre? siger Morten Grønbæk.
Hos den liberale tænketank Cepos falder det amerikanske forbud ikke i god jord. Chefjurist i Cepos, Jacob Mchangama, mener ikke, man gør rygerne en tjeneste.
- Det virker ekstremt formynderisk. At man ikke skulle kunne ligge og ryge i den frie natur er at skyde langt over målet. Man kunne også bare spærre alle rygere inde og fratage dem cigaretterne, hvis man ville hjælpe dem. Hvad bliver det næste? Oplysning, ja tak. Forbud, nej tak, mener Jacob Mchangama.
Hvad mener du? Deltag i debatten herunder.
