- Vi tager folk til samtaler og tager dem, vi mener passer bedst ind. Vi vælger ikke ud fra ventelisten, men vælger især de ressourcestærke familier, da skolen jo eksisterer på baggrund af den indsats forældrene yder på skolen, siger Marianne Thiim, der er kasserer i skolens støtteforening og selv har to børn på skolen.
Skoleleder Lise Bro Rasmussen indrømmer, at der er en udvælgelsesproces, men ikke at man kun går efter ressourcestærke forældre.
- Det er ikke sådan en formulering vi bruger. Men det er klart, at det er vigtigt, at forældrene kan acceptere skolens værdigrundlag, og så forventer vi, at de går aktivt ind i skolens arbejde ved at bidrage med det, de kan.
Kræver overskud
Hun forklarer, at skolens optagelsesprocedure begynder med, at skolen og barnets forældre får talt tingene igennem.
- Det er en længere proces, hvor der undervejs bliver sorteret nogle fra. Folk kan for eksempel sorteres fra på grund af indstilling, hvis man for eksempel ikke har overskud til at deltage i forældrearbejde, eller hvis man ikke er opmærksom på, at vi vægter de sociale og kreative kompetencer lige så højt som de faglige.
Skolens vigtigste kriterium under optagelsesprocessen er barnets modenhed, og ifølge skolelederen kan svage børn med særlige behov få det svært på skolen.
- Der er forskel på børn. Mange børn med særlige behov har brug for klar og tydelig struktur. Disse børn har brug for, at hver dag ligner den foregående, og sådan er det ikke hos os.
Indvandrere på venteliste
Hvordan kan det være, I ikke har nogen indvandrerbørn på skolen?
- Det er ikke fordi, vi ikke vil have dem, men jeg tror, det er fordi, folk fra andre kulturer ikke vil have et tilbud som vores. Vi har faktisk fået et par ansøgninger til klassen, der startede i maj, men de kom for sent, og de bliver altså ikke forfordelt.
Hun forklarer, at såfremt flere børn klarer kravene, træder ventelisten i kraft. Den består i øjeblikket af ’to-tre børn’ hvoraf ’nogle stykker’ er af anden etnisk herkomst.
Kom Mette Frederiksens datter foran i køen?
- Nej, det gjorde hun ikke. Mette Frederiksen kom godt nok ind i sidste øjeblik og skrev barnet op, men der havde vi ikke lang venteliste, og tingene blev puslet på plads.





















Politikere bliver klogere
Af: Jørn Rosborg, Torsdag den 20. maj 2010, 14:37
Det er da dejligt, at nogle politikere bliver klogere, når de konfronteres med virkeligheden, den virkelighed, som de selv har været med til at frembringe.
Man kunne ønske, at mange flere politikere "afsløres" i at være blevet klogere.
Gad vide hvilket parti Mette og Helle og Henrik stemmer på - når de står der alene i boksen og ikke bliver kontrolleret? Næppe deres eget parti, hvis idealer, de jo ikke billiger.
Når sandheden skal frem
Af: L Hansen, Søndag den 16. maj 2010, 17:14
Løgn på løgn fra den røde front præger deres moral uha hvis Danmark ved en fejl gav dem flertal
Ja når vi skal være objektive og ærlige, så har rød og blå stue ikke noget at lade hinanden høre på det område!
Ikke for at forsvare Mettes hykleri, men når i udstiller jeres partifarve, så er i lige så utroværdige og kvalmende pampere som de røde!
Når sandheden skal frem
Af: Jesper, Søndag den 16. maj 2010, 17:05
Løgn på løgn fra den røde front præger deres moral uha hvis Danmark ved en fejl gav dem flertal
stop
Af: karen, Søndag den 16. maj 2010, 14:21
stop nu og lad mette få lidt fred
Ok. Ikke puste og have mel i munden.
Af: jenni, Søndag den 16. maj 2010, 13:50
Selvfølgelig skal Mette Frederiksen sætte sin datter i en ordentlig skole. Har det diskrepans med det, hun står for i Folketinget som skatteyderne, der betaler hendes løn og fryns for skal gøre for deres børn, så skal hun varpes ud derfra. Selvfølgelig. Sådanne upålidelige politikere, der nasser på skatteyderne - og udtænker discount til dem, der betaler hendes fede hyre, som hun betaler privatskolen med ....? UD!
Skammeligt
Af: Niels Jensen, Søndag den 16. maj 2010, 13:24
Jeg syntes det er under alt kritik at politikkere kommer og "opdrager" vælgerne til at vælge folkeskolen og så derefter sender deres egne børn i privat skole. Hvis de gerne vil bruge privatskoler så skal de som minimum holde deres kæft og lade være med at pege fingre af andre FØJ!! :)
I orden
Af: Maria, Søndag den 16. maj 2010, 13:15
Jeg synes det er i orden. Indvandrerforældre deltager ofte ikke i noget som helst, og de gider ikke engang dukke op til forældresamtaler. Deres børn er uopdragne og de sænker nivauet i klassen.
Det gør ikke noget at der nogle steder stilles krav, selvom stort set ingen tør det idag!
Forkasteligt
Af: Miss Jensen, Søndag den 16. maj 2010, 12:31
Forkasteligt skolesystem..
Jeg er selv opvokset i Hareskov
Akademikervældet er kvalmende
Af: L Hansen, Søndag den 16. maj 2010, 12:19
Vi har ikke råd til anstændig børnehaver, folkeskole, eller et anstændigt sygehusvæsen, og velfærden er blevet forringet i de sidste mange år.
Det er netop p.g.a. de politiske akademiske pampere, de har fået smadret vores land i en sådan grad, så det velfærdsamfund vi betaler skyhøje skatter for, er blevet til et tagselvbord for dem, der i forvejen har rigeligt.
Trøjborg render rundt og siger vi ikke har råd til efterlønnen, men han får sikkert sin pension fra folketinget hver måned, selv om han er rask og nu er både borgmester og formand for kommunernes landsforening, og sikkert får tårnhøje lønninger begge steder.
Så det tror da pokker man ikke kan sikre velfærd til alle andre, når politikerne rager til sig med både arme og ben, af skatteyderbetalte goder, luxusrejser til exclusive destinationer kaldet studieture (skatteyderbetalte ferier i arbejdstiden) og tårnhøje pensioner, selv om de er fuldt arbejdsdygtig og nogle endda har højtlønnede jobs i det private.
Skattefrie lønninger til politikere i EU, hvor mange også oppebærer pensioner fra det danske folketing, eller fra andre stillinger i det offentlige, så det er klart der er underskud i den danske statskasse, den tømmer langfingrede korrupte politikere hver måned, til skattelettelser og for at tilgodese egne særinteresser frem for fællesskabets.
Det er jo derfor klart vi ikke kan have en anstændig og velfungerende Folkeskole, når man flytter pengene til private skoler for poitiske pampere og de rige.
eller gode og velfungerende offentlige hospitaler, når man betaler flere hundrede milliarder ekstra til privathospitalerne for at sikre dem profit.
Og privatiseringen på alle områder, som bl. a. har medført uhumske folkeskoler, børnehaver, plejehjem så det er usundt overhovedet at opholde sig i lokalerne, og toiletter og baderum er direkte sundhedsfarlige.
Hospitaler, som er så beskidte, at selv patienter med småskader risikerer at dø, hvis de skulle være uheldig at blive indlagt med f.eks. et brækket ben eller lignende i de underbemandede svinestier!
Nogen mangler at forstå det vigtige
Af: Bettina Hansen, Søndag den 16. maj 2010, 12:01
Selvfølgelig er Mette og Helle mødre, der skal vælge det bedste til deres børn.
Men de er samtidig politikere, der ynder at punke os andre for at vælge det beste for vores børn.
De ynder samtidig at udtale sig om, at de offentlige skoletilbud er rummeligt nok til alle... men åbenbart ikke rummeligt nok til deres børn.
De ynder også at kritisere os andre, når vi ikke vil belaste vores overskudsbørn, men de ressourcesvage... men deres egne overskudsbørn - de skal i hvert fald ikke lide samme tort, som så mange andre danske børn.
Uanset hvor meget deres forældrerolle er privat, og deres politikerrolle er offentlig - så er det et faktum, at politik udspringer af egne holdninger.
Vi må bare konstatere, at S i virkeligheden ikke hylder det offentlige tilbud. De er lige så glade for private tilbud som f.eks. V.
SYNES DET ER GÅET FOR VIDT ....
Af: Colibri, Søndag den 16. maj 2010, 11:40
hetzen på Mette co. så slemt kan det da ikke være folk må da selv om hvad man vil får sine børn og self. det bedste .. Om andre så har ondt i r.... over det er da bare ikke noget at gøre ved ..
Socialdemokrat eller ej hun er jo mor og det er da privat!!
Har selv gået på privat/friskole skole hvor man ikke tog folk med anden etnisk baggrund ind pga. det faglige niveau og synes faktisk det er iorden man har nogle "krav" på de forskellige skoler ..
Også selvom jeg selv skulle blive afvist ..
Så slap lige af der er vel vigtige ting at bekymre sig om;)
Hilsen en som hverken er blevet racist(kærester med en muslim) snobbet(bor på nørrebro) bedre vidne afskærmt fra det onde i verden (aktiv medlem af amnesty I) bare fordi man har gået på privatskoler!! (og selv vil vælge det til sine børn hvis det var det bedste)
Er Mettes datter medlem af Soc. Dem.?
Af: A. Nonym, Søndag den 16. maj 2010, 11:38
Jeg undrer mig lidt. Er Mette Frederiksens datter allerede medlem af partiet? Hvis ikke - kunne hun så få lov til at være i fred?
Har selv været elev på skolen og har nu et barn i HLS og kan slet ikke kende det billede der tegnes af BT. Der er både stærke og svage børn i skolen. Ligeledes har skolen både stærke og svage sider.
Hvorfor skal alting efterhånden tegnes i absolutter og i sort-hvidt i danske medier?
Må Mette F. ikke blive klogere som politiker? Det har klædt de fleste af de mennesker jeg kender...
Sige et og gøre noget andet
Af: Ib Jensen, Søndag den 16. maj 2010, 11:34
Det er socialismen i al sin enkelthed. Socialistiske samfund har altid haft ledere som har talt om fællesskab og lighed, men når det er kommet til dem selv er det egoisme og ulighed de har bekendt sig til. Så MF er kun en god socialistisk leder
??????????
Af: Børge, Søndag den 16. maj 2010, 12:01
Hvor ved du det fra?
!!!!!!!!!!!!!!!!
Af: Ib Jensen, Søndag den 16. maj 2010, 18:25
Sovjetunionen, Kina, Nordkorea, Cuba fx
Det man siger ...
Af: Andersen, Søndag den 16. maj 2010, 11:26
I presselogen på TV2news sidder der fire pragteksemplarer af journalister og snakker om socialdemokraternes skolevalg. Kan der tærskes mere langhalm på det?
Nu må turen komme til venstres kammerateri. De har om nogen kritiseret socialdemokraterne og nu gør de så det samme. Nu må de borgerlige aviser så gå tæt på det.
De har måske selv fået et brev fra Kristian Jensen?
Jantelovens Andedamsdanmark
Af: Torben G., Søndag den 16. maj 2010, 11:08
Der er ikke mere hetz mod Mette F. eller Helle T. end der var mod Lene Espersen og hendes Mallorca ferie. Fællesnævneren er jo bare, at de for skade er kommet til at ville deres familier det bedste. Og det skal man holde sig laaaangt fra i jantelovens Andedamsdanmark.
Offentlig betalt "privatskoler"
Af: John Jakobsen, Søndag den 16. maj 2010, 10:56
Skammeligt at samfundet med et tilskud på 85 % af driften af "privatskoler" medvirker til udhulning af folkeskolen og fremelsker egoistiske individer. "Ressourcestærke"? Er man ressourcestærk, når man fravælger det krævende og betaler sig til det lette??
Njah
Af: jenni, Søndag den 16. maj 2010, 13:52
Mette Frederiksens er 100 % betalt af skatteyderne.
Hun er jo folketingsmedlem - altså 100 % financieret af skatteyderne.
Skole på statstøtte?
Af: Den røde ko i Kardemommeby, Søndag den 16. maj 2010, 10:50
Kære venner i Danmark,
Får en skolle som denne statsstøtte som alle andre skoler?
Jeg spørger, for jeg har også haft barn i en folkeskole i Danmark, hvor vi i forældregruppen gerne ville gøre mange ting for det pågældende klassetrin - men det måtte vi ikke.
Ikke pga. de øvrige klasser, nej, det var den mavesure indstilling fra kommunen om central styring af alt....men det økonomiske ansvar lå stadigvæk ude på skolen.
Min pointe er: hvorfor bliver forældre på andre skoler holdt tilbage?
Skål
En fraflyttet, ikke-dansk statsborger.
RACISME
Af: J. Pedersen, Søndag den 16. maj 2010, 10:38
Havde det været toppolitikere fra Dansk Folkeparti, der i denne sag havde handlet som socialistiske og radikale toppolitikere, og dertil sat deres børn i skoler med ingen eller få fremmedetniske børn, havde hele hylekoret skreget sig hæse med ordet RACISME samt svinehunde, inhumane og noget med menneskesynet - og overskrifterne var plastret til med ordet racisme.
Nu er der et karakteriserende fravær desangående.
Føj hvor en stinker!
Af: Bo Hansen, Søndag den 16. maj 2010, 10:36
Det er godt, at BT graver i den kvælende Privatskoledemokratiske sump af hykleri. Jeg håber bestemt ikke, at det parti kommer til magten efter næste valg. Jeg har godt nok stemt på dem tidligere, men det var sidste gang.
Lad os blive fri for at høre Mette Frederiksens kvalmende moraliseren over alle os andre!
Bo Hansen
Af: Åge Sørensen, Søndag den 16. maj 2010, 15:20
Hvordan har hun moraliseret over dig, bortset fra, hvis du stemmer på et forkert partit?
Forfordelt
Af: R, Søndag den 16. maj 2010, 10:17
Der er noget, der tyder på, at skolens faglige niveau halter: "Vi har faktisk fået et par ansøgninger til klassen, der startede i maj, men de kom for sent, og de bliver altså ikke forfordelt." Forfordelt betyder, at man stilles ringere...
Nej det gør det ikke længere
Af: Berit Hansen, Søndag den 16. maj 2010, 15:19
Den oprindelige betydning af forfordelt var ganske vidst at man blev stilllet ringere. Men i dag har ordet ifølge Dansk Sprognævn skiftet betydning til det stik modsatte. Altså kan man møde ordet i begge betydninger, og derfor er man nødt til at se ud fra sammenhængen, hvad der egentlig menes.
Mette Frederiksen
Af: gij, Søndag den 16. maj 2010, 10:08
Prøv nu lige at slappe af.... Mine børn går også på friskole. Det er helt normalt at der er et maksimalt antal elever pr. klasse... Og det er helt normalt man skal "godkendes".. Lad nu Mette F. være i fred og lad hende koncentrere sig om sin politik, som hun er hamrende dygtig til. Mette F. tænker på sin datter som mor og ikke som politiker. Man kan jo også blive klogere som mor ift tidligere holdninger....
Mette Frederiksen dobbeltmoral er
Af: Lotte Riis, Søndag den 16. maj 2010, 10:03
.....simpelthen utrolig...... Og hvad mener skolen egentlig med at Mette Frederiksen kom i sidste øjeblik.... og tingene blev "puslet på plads"?????
Jeg læser det som om hun kom for sent og alligevel fik en plads til sin datter.... Ja, det undre mig ikke
Levebrødspolittikker
Af: Hans Thomsen, Søndag den 16. maj 2010, 09:45
Tænk engang hvilket land vi kunne få hvis vi kunne blive enige om at smide vores gamle levebrødspolitiker ud - dem der siger et og gør noget andet.
Godt, Hans Thomsen
Af: Åge Sørensen, Søndag den 16. maj 2010, 15:25
Så vil hele VC-regeringen ryge.
BT's pølsepinds journalister
Af: Kjeld, Søndag den 16. maj 2010, 09:41
Kære journalister på BT nu kan der snart ikke koges mere journalistsuppe på den pølsepind. Har BT journalister ikke andet at bruge tiden på, hvad med nedskæringer på sygehuse Lars Løkkes 250.000 kr. overforbrug som amtsborgmester hvad med nedskæringerne i kommunerne men det er måske for svært journalistik stof at beskæftige sig med?
Sikke noget vrøvl
Af: Berit Hansen, Søndag den 16. maj 2010, 09:40
Jeg bliver lidt ked af det, når jeg ser Hareskovens Lilleskole hængt ud på den måde.
Det er ikke korrekt, at det kun er ressourcestærke børn, der udvælges til skolen. Jeg har selv, som enlig mor haft et barn på skolen. Det var efter en svær tid i folkeskolen, hvor vi ikke just kunne betegnes som ressourcestærke. Men fra Hareskovens lilleskoles side gjorde man en stor indsats for at få det hele til at fungere. Langt mere end jeg oplevede mens vi frekventerede folkeskolen.
Jeg forstår udemærket Mette Frederiksens valg. Politiker eller ej, så vil man det bedste for sine børn. Og jeg er på ingen måde i tvivl om at Hareskovens Lilleskole er den bedste skole i Ballerup.
BeritH
Jeg ledte længe....
Af: Poulsen, Søndag den 16. maj 2010, 09:37
Hvor blev moppebloggen af i går?
Så vi kunne udstille kammerateriet i venstre. BT er og bliver et stort regeringsORGAN. KLAMT:
usandt
Af: John A., Søndag den 16. maj 2010, 09:36
det er usandt at hareskovens lilleskole ikke optager børn fra ressourcesvage familier det er decideret at føre V skræmme kampagne fra BTs side at påstå disse udokumenterede påstande.
Personligt har jeg kendskab til at sandheden er anderledes så tjeck lige jeres historier før i fører valgkamp B.T.
flot træk mette
Af: finn, Søndag den 16. maj 2010, 09:35
Som nu forhenværende socialdemokrat ,må jeg sige nok er nok. jeg har fået nok af teroretiske politiker.
Overrasket
Af: Kjeld Poulsen, Søndag den 16. maj 2010, 09:34
Hvordan kan det overraske at rige politiker vælger de bedste skoler. I forventer måske også at SF og soc skal bruge skoda felicia til ministerbil hvis de kommer i regering. De skal vel også bo i hundige før i er tilfredse. Det er den tankegang der gør at danskerne stadig har komøg på støvlerne, og tænker som en ko. vågn op forhelvede
Datters behov
Af: Jens Pedersen, Søndag den 16. maj 2010, 09:23
Nu ved vi alle at Hykler-Dronningen Mette åbenbart havde "BEHOV" for en race-ren skole med "stærke" forældre til sin datter så hun med C. V. Jørgensens ord kan hygge sig i sit "nynazistiske og asociale sammenhold"!!
Det tidligere arbejderparti.
Af: Christian, Søndag den 16. maj 2010, 09:20
Der var engang et rigtigt arbejderparti. Det triste ved den sætning er ordet engang. Socialdemokratiet var engang den lille mands parti, men er længe siden. Ikke siden Anker J. har der været en ægte arbejder ved roret, og det ses tydeligt. Ikke så snart man har fået magt og tingplads, så vælger man de mindre velstillede fra, og alle de flotte ord i valgkampen er glemt. Som sædvanligt fristes man til at sige. Håber Helle , Mette, Henrik og hvad de ellers hedder kommer på bedre tanker, ellers risikerer Socialdemokratiet at miste deres kernevælgere, nemlig den jævne ganske almindelige dansker.
Belejligt
Af: Steen Christensen, Søndag den 16. maj 2010, 09:16
Sikke en opvækst de børn får, afskærmet for alverdens ondskab, de bliver helt sikkert nogle dejlige rummelige mennesker når de er vokset op.
Hetz
Af: Carsten, Søndag den 16. maj 2010, 09:15
Der er ikke meget andet at sige om BTs artikel - end, at avisen driver regulær hetz mod Mette Frederiksen. Skammeligt!
Hetz ?
Af: Steen Christensen, Søndag den 16. maj 2010, 09:19
Som man råber i skoven får man svar! Og her er en til: Har man gjort i nælderne, kan man godt regne med at det sviger i lang tid efter.
Mette taget i et mord på den solidaritet som Socialdemokraterne skulle fremstå som beskyttere af, men hun er jo ikke alene om det, desværre.
svage stillede invandrer?
Af: A.K, Mandag den 17. maj 2010, 00:39
Til dig som siger, at inavndrer børn er updragene, og forældrene aldrig dukke op til skolesamtaler, og ikke er interesseret i deres børns skolegang, jeg må sige du er meget snæversynet. Invandrer vil det bedste for deres børn ligesom alle danskere, og hvis de vil have deres barn på privatskole så skal de også have lov til det! Jeg kan ikke tro at i 2010 i et demokratisk land som Danmark, at man stadig snakker om at gøre forskel på invandrer og dansker, håber man bliver klogere en dag. Kan ikke forstå hvorfor man altid skal putte folk i kasser, med hvilke baggrund / religion de har. I er selv med til at gøre at folk ikke vil integrere sig, ved at satte alt i sort og hvidt. Og i et global samfund som vi lever i, burde vi slet ikke have disse problemer, men desværre disse ting sker stadig i Danmark. Det er meget trist, må jeg sige prøv forstil jer i flytter til et andet land, og hvor I vil integreres og være med i det samfund I lever i, men de gjorde forskel fordi I var fra Danmark. Vågn op!