»Det er endelig sket. Demokraterne er gået over stregen.«
USAs præsident, Donald Trump, er normalt bestemt ikke bleg for at angribe sine politiske modstandere, men en overraskende udvikling har fået ham til at skruer yderligere op for volumen. En hel del, endda.
For få måneder siden var 33-årige Zohran Mamdani ukendt i offentligheden. Nu er den muslimske indvandrer fra Uganda med de indiske aner demokraternes borgmesterkandidat i storbyen New York – efter en overraskende sejr i primærvalget over den langt mere kendte Andrew Cuomo, der tidligere har været guvernør i delstaten New York.
Zohran Mamdani er i den grad også kommet på Trumps radar. Og nu må han lægge ryg til lidt af hvert – både fra præsidenten og hans bagland.
»Zohran Mamdani, en 100 procent kommunistisk galning, har netop vundet Demokraternes primærvalg og er på vej til at blive borgmester. Vi har haft venstreradikale før, men det her er ved at blive latterligt,« skriver Donald Trump på sit eget sociale medie, Truth Social.
Den nye demokratiske borgmesterkandidat i USAs største by – som traditionelt stemmer demokratisk – tilhører partiets venstrefløj og går blandt andet til valg på, at børnepasning og at tage bussen skal være gratis, at fastfryse huslejen. Og at hæve skatten for de rigeste newyorkere.
Det er ikke just noget, der falder i Trumps smag:
»Han ser FORFÆRDELIG ud, hans stemme er skinger, han er ikke særlig klog,« lyder det fra præsidenten på Truth Social.
»Ja, dette er et stort øjeblik i vores lands historie,« tilføjer Donald Trump med en henvisning til, hvad der efter præsidentens mening er på spil ved borgmestervalget, der finder sted i november.
Flere af Trumps støtter stemmer i og lancerer hårde verbale angreb mod Mamdani.
En af de fremtrædende Maga-republikanere, medlem Repræsentanternes Hus Marjorie Taylor Greene, har på X delt et AI-genereret billede, hvor frihedsgudinden i New York er blevet klædt i en burka – som en slags henvisning til Zohran Mamdanis trosretning og frygten for islamisering.
»Det her er hårdt,« skriver hun.
Mamdani har dog på intet tidspunkt gjort sig til fortaler for indførelse af religiøs påklædning i stil med, hvad man ser i eksempelvis det Taleban-kontrollerede Afghanistan.
Også Donald Trumps søn, Donald Trump Jr., har reageret på, at Hamdani nu er borgmesterkandidat i USAs nok mest ikoniske by.
»New York er faldet,« skriver han på X, hvor han deler et tweet, som lyder:
»Jeg er gammel nok til at huske, da newyorkerne udholdt 9/11 (terrorangrebet 11. september 2001, red.) i stedet for at stemme for det.«
Zohran Mamdani har bemærket de hårde anklager og kommentarer fra Maga-bevægelsen efter hans overraskende valgsejr.
»Det er trist. På den ene side er det ikke overraskende, og på den anden side er det stadig dybt skuffende at se, hvad politik er blevet til i vores tid,« siger Mamdani til MSNBC.
Han tilføjer, at han jævnligt modtager dødstrusler.
Zohran Mamdani er medlem af New Yorks delstatsforsamling. Hvis han bliver valgt som New Yorks næste borgmester, vil han blive den første muslimske og indisk-amerikanske borgmester i storbyen.
Han har åbent kritiseret Israels handlinger i Gaza, som han har kaldt et folkedrab. Blandt Mamdanis støtter er den uafhængige venstreorienterede senator Bernie Sanders og Alexandria Ocasio-Cortez, som tilhører venstrefløjen i Det Demokratiske Parti.
Hun er samtidig en af Donald Trumps mest bitre politiske rivaler.
Tiden vil vise, om Zohran Mamdani også bliver det. Han er i hvert fald på Trumps radar.