Hvis du ikke har sommerferieplanerne på plads endnu, kan du stadig nå at komme billigt til udlandet.

I hvert fald ifølge prissammenligningssiden Travelmarket.dk, der har foretaget et pristjek lige op til skolernes sommerferie.

Og der er masser af muligheder, fremgår det af en pressemeddelelse.

Det er muligt at finde afbudsrejser, der inkluderer fly tur/retur og syv nætters hotelophold fra 1.645 kroner.

Priserne for All Inclusive starter fra 2.395 kroner. 

Og det er muligt at rejse billigt sydpå fra både Aalborg, Aarhus, Billund og København.

Direktør Ole Stouby fra Travelmarket siger:

»Der er rigtig mange rejser udbudt i højsæsonen, men efterspørgslen har endnu ikke været så stor som forventet. Derfor ser vi disse utroligt billige afbudsrejser i den absolutte højsæson, som starter med uge 27 i weekenden, hvor skolernes sommerferie begynder.«

De billigste rejser går primært til Tyrkiet, hvor der findes mange gode tilbud i prislejet 1.650 kroner til 2.500 kroner.

»Jeg vil anbefale, at man slår til nu, for jeg vurderer ikke afbudsrejserne bliver billigere end det vi ser på nuværende tidspunkt. En familie kan jo rejse sydpå med fly og hotel i en uge i den absolutte højsæson, til samme pris som det koster at leje et sommerhus en uge i Danmark.«