Den 23-årige mand, der i går blev skudt ned på Nørrebro i København, er af politiet kun kendt for småkriminalitet. Politiet arbejder ud fra et teori om, at han muligvis er blevet forvekslet med et velkendt medlem af Hells Angels' støttegruppe AK81. Noget kunne tyde på, at gerningsmændene til gårsdagens skyderi på Nørrebro, har troet, at de skød mod et AK81-medlem. Indtil videre er det i hvert fald en teori, som politiet arbejder ud fra.

Det fortæller den centrale efterforskningsleder ved Københavns Politi Hans Erik Raben til bt.dk.

Skudepisoden fandt sted omkring klokken 21.30 onsdag aften, hvor en 23-årig dansk mand blev ramt af to skud affyret fra en kørende bil på Mimersgade. Manden blev ramt af et skud i benet og et skud i armen, men kom ikke alvorligt til skade.

Det 23-årige offer er kendt af politiet, men kun for småkriminalitet.

- Ofret kunne til forveksling ligne et velkendt AK81-medlem, siger Hans Erik Raben.

I tidsrummet fra 18.30-21.15 har vidner set en nyere sort BMW, formentlig i 525, med en nummerplade, der begynder med ZU, patruljere i området omkring Mimersgade, Nannasgade og Haraldsgade. På et tidspunkt blev bilen set sammen med en anden sort BMW i 3-serien

I følge vidner sad fire udlændinge i den første BMW, der menes at være den, hvor skuddene er faldet fra. Den forsvandt umiddelbart efter skyderiet.

- Vi har brug for at høre fra vidner, der har set disse biler eller ved, hvem der kører i sådan nogle biler, siger efterforskningsleder Hans Erik Raben.
 
Københavns Politi kan kontaktes på telefonnummer 33141448