2. juli kunne det være gået gruelig galt: To passagerfly fra SAS og Finnair var 300 meter fra at kollidere i luften 11 kilometer over den midtsvenske by Östersund. Det skriver Länstidningen i Östersund.
De svenske luftfartsmyndigheder og havarikommissionen efterforsker nu, hvordan det kunne gå til, at de to store passagerfly fløj i samme højde og nærmede sig hinanden på skærende kurs, så der var risiko for kollision- Det ene fly var på vej sydover og det andet på vej vestover. Det, jeg i dag ved, er, at flyene mødtes på samme højde, og at de ikke var tilstrækkeligt adskilte - det vil sige mindre end 300 meter fra hverandre, siger Carl-Erik Nilsson fra det svenske luftfartsvæsens sikkerhedsafdeling til avisen.
SAS-flyet, en Boeing 737, var på vej fra Narvik til Oslo, og Finnair-flyet, en Boeing 757, var på vej fra Toronto til Helsinki, de mødtes i samme højde på skærende kurser mindre en 300 meter fra hinanden over den midtsvenske by.
Det automatiske antikollisionssystem TCAS, der skal advare flyene, virkede.
Det første fly, der fik advarslen om faren for sammenstød, fik ifølge avisen ordrer om at gå ned i højde, men svarede ikke. I stedet fik det andet fly instrukser om at stige i højde, skriver avisen, og derved blev kollisionen undgået.
Ifølge avisen Dagens Nyheter var der 157 passagerer om bord i SAS-flyet og 100 passagerer i Finnair-maskinen.
/ritzau/
SAS-fly var tæt på kollision med finsk fly

kilkaya stream group placeholder

shoppingtips med reklamelinks
Genialt trick
i sengen
Genialt trick
i sengen
Genialt trick
i sengen

Weekendavisen
Svarer
igen
Svarer
igen
Svarer
igen

Vild forvandling
Lægen
gav grønt lys
Lægen
gav grønt lys
Lægen
gav grønt lys
B.T.s udlandsredaktør
'Uhyggelig
udvikling
i nat'
'Uhyggelig
udvikling
i nat'
'Uhyggelig
udvikling
i nat'