Gamle dæk, sodavandsdåser, ATV-køretøjer, våben, ammunition og en teltlignende bolig.
Det indeholder den lejrplads, hvor newzealandske Tom Phillips har boet med sine tre børn, mens han i flere år har været på flugt fra myndighederne.
Flere billeder er således nu blevet frigivet fra det afsidesliggende skovområde i Waitomo, som politiet fandt frem til mandag.
Lejren ligger kun små to kilometer fra det sted, hvor Tom Phillips tidligere i går blev skudt og dræbt af betjente.
For knap fire år siden – i december 2021 – forsvandt han med sine tre børn, efter at han var blevet uenig med deres mor om samværet med dem.
Jayda, Maverick og Ember er i dag henholdsvis 12, 10 og 9 år.
Et af dem var sammen med faren, da han blev skudt mandag, og først 12 timer senere lykkedes det at finde de to andre i lejren.
»De har set ting og er blevet udsat for ting, som børn i vores land ikke burde blive,« har politichefen Mark Mitchell sagt:
»Vi har en far i skikkelse af hr. Phillips, som ikke tog hensyn til børnenes sikkerhed og havde involveret sin familie i voldelig og farlig kriminalitet ved tidligere lejligheder.«
Videre lyder det, at de tre søskende efter omstændighederne har det godt.
Samt at de vil få al den hjælp og støtte, som de har brug for.
Politiet har endnu ingen svar på, hvordan Tom Philips i næsten fire år kunne undgå at blive fanget, selvom han og børnene blev spottet flere gange flere forskellige steder i landet.
Derfor formodes det, at han muligvis har flere forskellige lejre.
Samtidig vides det heller ikke, hvordan han har fået adgang til skydevåbnene.
Fra politiet lyder det, at den videre efterforskning forventes at tage »flere måneder«, inden man har fundet de nødvendige svar. Og også finde ud af, om Tom Phillips har fået hjælp undervejs.