Onsdag morgen kører der ingen tog mellem Køge Nord og Næstved på grund af en signalfejl.

Og der går en rum tid, før der igen kommer gang i togdriften.

'Der kører foreløbigt ikke tog mellem Køge Nord og Næstved frem til klokken 10, mens vi arbejder på at få signalsystemet op igen,' skriver Banedanmark på X.

For at gøre ondt værre for morgenpendlerne på strækningen, gik der noget tid, før det lykkedes DSB at rekvirere togbusser.

Men nu er der kommet gang i togbusdriften. Den første togbus kørte fra Næstved til Køge klokken 06.45. Den vender i Køge og kører derfra kort efter klokken 08, oplyser DSB.

Netop nu er der fuld gang i Roskilde Festival, og DSB understreger, at festivaltogene mellem Roskilde Station og Roskilde Festival Station ikke er påvirket af signalfejlen og kører normalt.

På grund af sporskiftefejlen vil togene, som normalt kører mellem København H og Næstved via Køge, køre ad en anden rute og uden stop mellem Køge Nord og Næstved. 

Mellem Køge Nord og Køge henviser DSB til S-tog.

Bliver du mere end 30 minutter forsinket, træder DSBs Rejsetidsgaranti i kraft. Du kan søge om kompensation for din billet på DSBs hjemmeside.