En voldsom hedebølge i Australien truer forud for Australian Open. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
En uge efter at den varmeste dag nogensinde er målt i det nordvestlige Australien, er den kvælende varme ankommet til det sydøstlige Australien.
Her har hedebølgen fredag fået temperaturerne i storbyen Melbourne til at nærme sig en rekordhøjde på 42 grader.
Det vækker bekymring for deltagernes helbred i den prestigefyldte grand slam-turnering, som begynder den 14. januar i Melbourne.
Det er dermed også dårlige nyheder for danske Caroline Wozniacki. Hun er forsvarende mester i den prestigefyldte turnering og skal forsvare sin titel, når turneringen starter om 10 dage.
Australian Open var desuden den første grand slam-titel, som Wozniacki vandt.
De seneste prognoser viser, at de varme temperaturer snart vil aftage igen - men kun for en kort stund. Temperaturerne ventes at stige igen blot få dage før Australian Open begynder.
Det oplyser det meteorologiske institut i Melbourne.
/ritzau/