»Er du interesseret i at sælge nøgenbilleder?«

Sådan skrev lærer og byrådsmedlem i Nyborg Kommune, Jesper Nielsen i en besked til en 17-årig pige for omkring 14 dage siden.

Den unge pige havde været tilknyttet et særligt forløb på Nyborg Ungdomsskole, hvor Jesper Nielsen har været ansat indtil for nylig.

Det skriver fyens.dk.

Men faktisk er det ikke første gang, at byrådsmedlemmet kontakter mindreårige piger, og sender upassende beskeder i forbindelse med sit arbejde.

I 2012 blev Jesper Nielsen nemlig fritstillet fra sit job som lærer på Nyborg Friskole.

»Han havde en adfærd, der var uforenelig med vores værdier. Uetisk og upassende,« fortæller Bent Gangelhof, der på det tidspunkt var leder på Nyborg Friskole.

Ifølge Bent Gangelhof sendte Jesper Nielsen også dengang upassende beskeder til en mindreårig pige. Hvad han præcis skrev, vil Bent Gangelhof ikke udtale sig om.

Men der var ikke tale om en kriminel handling, understreger han.

Det undrer dog Bent Gangelhof, at man ikke har været mere opmærksom i ansættelsen af Jesper Nielsen på Nyborg Ungdomsskole.

»Det undrede mig måske lidt, at man ikke lige undersøgte, hvorfor han ikke var på skolen længere. Nyborg er en lille kommune, hvor Nyborg Friskole er central, så jeg går ud fra, at man havde hørt om sagen,« fortæller han og tilføjer:

»Men Jesper Nielsen var selvfølgelig nyuddannet og ung. Og der skal være plads til fejl. Men nu tror jeg, det er slut med at se ham arbejde med børn og unge.«

Carsten Højgaard, leder af Nyborg Ungdomsskole, vil ikke udtale sig om ansættelsen af Jesper Nielsen, da han ikke var leder på det tidspunkt, hvor ansættelsen fandt sted.

»Jeg har forholdt mig til sagen, som jeg skulle. Og derfor er det blevet en personalesag,« forklarer Carsten Højgaard.

Nyborg Kommune ønsker heller ikke at kommentere på den konkrete sag. De oplyser dog, at der i forbindelse med ansættelser bliver indhentet straffeattest og børnattest, og anbefalingen er, at der trækkes referencer inden ansættelse.

Jesper Nielsen har forladt sit job på ungdomsskolen og blev onsdag ekskluderet af Socialdemokratiets byrådsgruppe i Nyborg.

B.T. har forsøgt at få en kommentar fra Jesper Nielsen uden held.