Den tidligere præsident for den italienske fodboldklub Palermo er blevet fundet død i sit hjem i Milano.

Det var hans partner, der tirsdag fandt den 41-årige Paul Baccaglini livløs, skriver det italienske medie Football Italia.

Dødsfaldet har efterladt den lyserødtklædte fodboldklub i en stor sorg.

En sorg, som de udtrykker i et opslag på X:

»Palermo, præsident Dario Mirri og hele City Football Group udtrykker deres dybeste medfølelse i forbindelse med Paul Baccaglinis uventede bortgang,« skriver klubben på X.

Football Italia skriver, at hans dødsårsag stadig er ukendt, men at de lokale myndigheder mistænker, at der kan være tale om selvmord.

Det var de sidste måneder af sæsonen 2016-2017, at han besad posten som præsident i Palermo.

Paul Baccaglini er udover sin toppost i Palermo også kendt for sin medvirken i det italienske satireprogram 'Le Iene'.

Klubben har i mange år spillet i den bedste italienske række, Serie A. På nuværende tidspunkt er klubben i Serie B og ligger på sjettepladsen.