Fortsatte kampe mellem Israel og Iran vil formentlig også være med til at diktere humøret på finansmarkederne i dag.
Det skriver Sydbank i sin finansielle nyhedsoversigt her til morgen.
»Op til weekenden kan der opstå lidt ekstra usikkerhed på bekymringer for, hvad der kan ske hen over weekenden. Det så vi i sidste uge, hvor olieprisen bragede i vejret som følge af Israels første angreb mod Iran, men en del af stigningen i olieprisen var sandsynligvis også relateret til, hvad der kunne ske i løbet af weekenden, hvor finansmarkederne er lukket,« skriver banken.
I sidste uge var der især fokus på, om Iran kunne finde på at lukke Hormuzstrædet, hvor rigtig meget af verdens olie sejles igennem.
»Lignende bekymringer kunne opstå i dag forud for weekenden. Der kan også opstå nervøsitet omkring, hvorvidt USA vil angribe Iran i weekenden,« lyder det fra Sydbank.
Artiklen er oprindelig udgivet af Euroinvestor.
Læs også: Boligmarkedet er rødglødende - laveste udbud siden 2004
Læs også: Dansk entrepenørselskab vinder aftale på på knap 2 mia. kr.