Torsdagen voldsomme uvejr med skybrudslignende regn og hagl under de første timer var bestemt ikke, hvad Jacob Haugaard havde håbet på.

- Jeg kan love dig for, at jeg åndede lettet op, da regnen stoppede. Den start tog næsten livet af mig, siger den mangeårige konferencier på Grøn Koncert til BT.

- Under Burhan G-koncerten tænker jeg 'nej nej nej', det bliver ikke godt det her. Men vejret var rigtig godt de sidste timer, siger Jacob Haugaard, der forklarer, at han et kort øjeblik frygtede, at koncerten skulle regne væk, som man oplevede det flere gange under de Grønne Koncerter sidste år.

På trods af den kraftige regn og den medfølgende omfangsrige mudder på koncertpladsen, så mener Jacob Haugaard at publikummet i Kolding holdt flot ud.

- Jeg er dybt imponeret over publikum. Det er fedt, at de kan holde al det mudder ud, siger han.

I år er det Grøn Koncerts 30-års jubilæum, og det fejrer man ifølge Jacob Haugaard med et rigtig flot program, som han mener bliver en succes, hvis bare vejret holder.

- Jeg er sikker på, at vi sælger ud til alle koncerter, hvis bare vejret holder. For det er et rigtig godt program, hvor der er noget for alle, siger Jacob Haugaard, der til torsdagens koncerter var trukket i et meget farvefuldt gult jakkesæt. Hvilket han havde følgende kommentar til:

- Nogle følger moden, andre laver den.