En 28-årig mand kom søndag cyklende på Frederiksberg, da han pludselig blev overfaldet.

Helt præcist kom han kørende på Peter Bangs Vej ved K.B. Hallen omkring 18.45-19.00, da han pludselig blev ramt af et spark fra en ukendt mand.

Det oplyser Københavns Politi til B.T.

Den 28-årige var iført en fodboldtrøje fra Brøndby IF og havde formentlig kort forinden set fodboldkampen mellem førnævnte og FCK, da han blev overfaldet.

Ifølge politiet blev den 28-årige angrebet af en mand, der sparkede ham af cyklen. Efterfølgende blev der sparket til den 28-åriges cykel, mens han lå ned.

Den 28-årige Brøndbyfan har fået lidt småknubs og er ikke kommet alvorligt til skade. Men han er ifølge ordensmagten chokeret over hændelsen.

Offeret har fortalt til politiet, at han var iført Brøndby-trøjen, da en mand i ditto FCK sparkede ham.

Overfaldet skete tæt på FCKs træningsanlæg, der ligger få hundrede meter fra K.B. Hallen.

Her blev FCK-spillerne fejret af fans, da de kom sejrende retur fra Vestegnen. Bussen med spillerne kom ved 19-tiden. 

Københavns Politi efterforsker sagen. Der er ingen anholdte eller sigtede på nuværende tidspunkt.