Brøndby-træner Auri Skarbalius er stolt over sine spilleres moral i den uafgjorte kamp mod FCK.
Det lignede længe endnu et nederlag for Brøndbys hårdtprøvede træner, Auri Skarbalius, men seks minutter før tid dukkede tilbagevendte Clarence Goodson op og skaffede et point med et hovedstød.
1-1 betød enden på en historisk dårlig start på Superligaen med kun tre point i fem kampe.
- De her spillere har oplevet så meget modgang, så det er godt, at de får lidt medgang til næste gang, modstanderne kommer foran. Det er nemt at snakke om, men det er svært opleve, siger Auri Skarbalius.
Han roste især kollektivet på en dag, hvor de blå-gule kom ud af kampen med et overtag i chancer. 11 gange skød Brøndbys spillere mod kassen, mens FCK kun kom frem til ni chancer ifølge den officielle statistik for kampen.
- Før kampen talte vi om, at det handler om måden, vi får point på. Det er glæden, der skal drive det her og ikke flugt. Det så jeg i mit hold. Alle spillere tager ansvar, og kollektivet fungerer begge veje, forklarer Auri, der særligt var glad for, at Brøndby kom igen, efter Nicolai Jørgensen bragte hjemmeholdet foran kort efter pausen.
- Jeg ville ikke se nogen quitters i dag, fordi mennesker er skabt sådan, at det først stopper i hjernen. Og når man stopper i hjernen, kan man ikke få nogen point. Det undgik spillerne i dag og troede på, at de kunne få point.
Sidst, Brøndby fik point i Parken, var i august 2009, hvor det ligesom lørdag aften blev 1-1. Og man skal helt tilbage til 2004 for at finde den seneste Brøndby-sejr i Parken.
Med endnu et nederlag kunne det tænkes, at Brøndby ville miste troen på sig selv, men for Auri har det handlet om utur i de tidligere kampe i sæsonen.
- Jeg er ikke overrasket over, at vi får point her. Vi har også haft chancerne i de andre kampe, men der scorer vi ikke. Der har modstanderne fået de mindste chancer og scoret. Det virker, som om holdet har lært af det. Spillerne kigger 30 sekunder eller et minut fremad og arbejder sig stille og roligt ind i kampen igen. De æder sig tilbage i kampen.
- Om det så er FCK eller andre, du møder, så er det vigtigt at præstere hver gang. Du må ikke være mere opsat her i forhold til andre kampe. Når det er sagt, ved vi godt, at det er et svært sted at få point. Når vi er bagud, og vi alligevel får point, så giver det et mentalt rygstød.