FC Københavns skarpretter rygtes nu til hollandsk fodbold
Med det sublime spil, han har vist i dette efterår, er der ikke mange, der forventer at Dame N'Doye er at finde i dansk fodbold ret længe endnu. Og rækken af udenlandske klubber, der viser interesse for FCK's fysiske pragteksemplar, bliver da også bare længere og længere.
Efter at Premier League-klubben Birmingham og Sampdoria fra Serie A har været nævnt som senegaleserens næste klub, melder italienske ITA Sport Press nu, at hollandske AZ Alkmaar gerne ser angriberen fortsætte målformen hos dem.
Alkmaar, der har danske Simon Poulsen i truppen, har fået sløj start på sæsonen i Æresdivisionen, og befinder sig i øjeblikket på 8. pladsen. De hollandske mestre fra 2009 har blot scoret ni mål i otte kampe, og er villige til at smide tre millioner euro (22 millioner kroner) på bordet for den brandvarme københavnske løve.
25-årige Dame N'Doye, der i denne sæson foreløbigt har noteret sig for otte mål i Superligaen og to træffere i Champions Leagues gruppespil, har kontrakt med de danske mestre frem til 2013.
Ny klub bejler til Dame


shoppingtips med reklamelinks
Bliver flået
væk lige nu
Bliver flået
væk lige nu
Bliver flået
væk lige nu
kilkaya stream group placeholder

shoppingtips med reklamelinks
Det er rigtig
kvalitet
Det er rigtig
kvalitet
Det er rigtig
kvalitet
Trump bekræfter
Charlie Kirk
er død
Charlie Kirk
er død
Charlie Kirk
er død