Konkurrent i midterforsvaret er ude i de næste tre måneder med skulderskade

Efter den seneste tids rygter om Daniel Aggers mulige exit fra Liverpool som følge af skader og manglende spilletid, ser det nu ud til, at danskeren er på vej tilbage i Roy Hodgsons startopstilling. I hvert fald er forsvarskollegaen Jamie Carragher ude i tre måneder med en skulder, der er gået af led.

32-årige Carragher fik skaden i Liverpools 2-1 nederlag til Tottenham i weekenden, og Liverpool bekræfter nu på deres hjemmeside, at den hårdtspillende englænder skal opereres fredag. Prognoserne tyder indtil videre ikke på, at Carragher er tilbage på Anfields græstæppe før slutningen af februar.

Carragher er frustreret over den lange skadespause, men kan alligevel se situationen fra en positiv vinkel.

- Jeg er sikker på, at når de andre er lidt trætte mod slutningen af sæsonen, vil jeg være mere end klar, siger Carragher.

Skaden betyder sandsynligvis, at Daniel Agger får noget nemmere ved at få spilletid - når han altså selv er skadesfri. Han sidder i øjeblikket ude med en lægskade, men forventes at være fit for fight i løbet af to uger.

Liverpool håber på, at Agger er klar til at tage midterforsvarskampen op med Martin Škrtel og Sotirios Kyrgiakos til den svære udekamp mod Newcastle den 11. december. 

Udover Agger og Carragher må Liverpool for tiden undvære skadede Joe Cole, Jay Spearing samt "Captain Fantastic" Steven Gerrard.